Erdogan po izraelských úderoch označil Netanjahua za psychopata a upíra živiaceho sa krvou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za psychopata a upíra, ktorý sa živí krvou, informuje agentúra AP. Turecká hlava štátu sa takto vyjadrila po nedeľnom izraelskom údere pri Rafahu na juhu Pásma Gazy, v dôsledku ktorého vypukol smrtiaci požiar v tábore pre vysídlených Palestínčanov. Izraelská armáda preveruje možnosť, že smrť 45 civilistov v utečeneckom tábore pri Rafahu spôsobilo po údere vznietenia munície, ktorú mali palestínski bojovníci v blízkosti uskladnenú. Incident Netanjahu označil za tragickú chybu.

29.05.2024 16:14
Recep Tayyip Erdogan Foto: ,
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
debata (4)

V prejave k zákonodarcom svojej vládnucej strany AKP Erdogan pripísal zodpovednosť za smrť Palestínčanov aj európskym krajinám a Spojeným štátom. Zároveň kritizoval štáty Organizácie islamskej spolupráce (OIC) za to, že nepodnikli spoločné kroky proti Izraelu.

izrael, gaza Čítajte viac Do Rafahu vstúpili tanky. Izrael opäť udrel na utečenecký tábor: 21 mŕtvych Palestínčanov

„Amerika, táto krv je aj na tvojich rukách. Ste za túto genocídu zodpovední prinajmenšom rovnako ako Izrael. Ach, hlavy štátov a vlád Európy, vy sa tiež podieľate na izraelskej genocíde, na tomto barbarstve, na tomto upírskom čine Izraela, pretože ste mlčali,“ povedal Erdogan.

Erdogan sa ostro na Netanjahuovu adresu vyjadruje pravidelne. V polovici mája vyhlásil, že by izraelskému premiérovi „genocídne metódy“ mohol závidieť aj nacistický diktátor Adolf Hitler. K Hitlerovým činom Netanjahove kroky v Pásme Gazy Erdogan prirovnal aj v decembri. Naopak o palestínskom islamistickom hnutí Hamas, ktorého teroristický útok na Izrael vlani 7. októbra spustil izraelskú ofenzívu v Pásme Gazy, Erdogan vyhlásil, že „nejde o teroristickú organizáciu, ale o oslobodeneckú skupinu“ bojujúcu za ochranu palestínskych území. EÚ a USA Hamas považujú za teroristickú organizáciu.

Izrael, vojačky, armáda Čítajte viac Hrôza z Gazy: Zverejnené video odhaľuje krutosť Hamasu pri únose piatich vojačiek

Izrael začal bombardovanie a koncom októbra aj pozemnú ofenzívu v Pásme Gazy po teroristickom útoku vedenom Hamasom na pohraničnej obce vlani 7. októbra, pri ktorom ozbrojenci zabili 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a zajali vyše 250 rukojemníkov. Pri doposiaľ jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená viac ako stovka rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov.

Podľa aktuálnej bilancie palestínskych úradov ovládaných Hamasom odvtedy prišlo vo vojne o život najmenej 36 171 Palestín­čanov a ďalších 81 420 bolo zranených. Údaje nemožno nezávisle overiť a nerozlišujú medzi zabitými civilistami a bojovníkmi, ktorých izraelská armáda podľa posledného Netanjahuovho vyjadrenia zabila okolo 14-tisíc.

Palestínskeho islamského džihádu rukojemnik Sasha Trufanov, Čítajte viac Rukojemnícka dráma: Islamský džihád zverejňuje video so zajatým Izraelčanom
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Turecko #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu #Recep Tayyip Erdogan