Vojna v Gaze pravdepodobne potrvá ďalších sedem mesiacov, povedal izraelský predstaviteľ

Vojna v Pásme Gazy potrvá pravdepodobne ešte ďalších sedem mesiacov. Dnes to podľa agentúr AP a AFP vyhlásil izraelský poradca pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi. Izrael začal svoju ofenzívu proti palestínskemu hnutiu Hamas po jeho teroristickom útoku zo 7. októbra. Za cieľ operácie si Izrael podľa Hanegbiho stanovil zničenie vojenskej infraštruktúry Hamasu a jeho spojencov, ale aj návrat unesených rukojemníkov.

29.05.2024 17:50
gaza Foto: ,
Dym stúpa po výbuchu v pásme Gazy pri pohľade z južného Izraela, utorok 28. mája 2024.
debata (6)

„Predpokladáme ďalších sedem mesiacov bojov,“ uviedol Hanegbi. To je podľa neho nevyhnutný čas na dosiahnutie vytýčených cieľov. „Víťazstvo pre nás znamená zničenie vojenských kapacít Hamasu, návrat všetkých rukojemníkov a zaručenie istoty, že po konci vojny nebude z Pásma Gazy prichádzať (pre Izrael) žiadna hrozba,“ uviedol činiteľ.

Recep Tayyip Erdogan Čítajte viac Erdogan po izraelských úderoch označil Netanjahua za psychopata a upíra živiaceho sa krvou

Na začiatku mája izraelská armáda začala pozemné operácie na juhu Pásma Gazy a pri meste Rafah. Vďaka tomu podľa Hanegbiho má teraz Izrael pod kontrolou 75 percent nárazníkovej zóny pri hranici medzi Pásmom Gazy a Egyptom. Cieľom je podľa neho získať kontrolu nad celým týmto pásom, ktorý je často označovaný názvom Filadelfský koridor. Podľa Hanegbiho ide o kľúčový cieľ, pretože oblasť slúži na pašovanie tovaru a vojenského vybavenia do Pásma Gazy. „Spoločne s Egypťanmi musíme predísť pašovaniu zbraní (do Pásma Gazy),“ uviedol blízky spolupracovník premiéra Benjamina Netanjahua.

Podľa Hanegbiho sa o povojnovej budúcnosti Pásma Gazy stále rokuje. Pre izraelskú vládu je kľúčové, aby zaistila bezpečnosť pre Izrael a aby „Palestínčania boli zodpovední za svoje životy“. „Nechceme vládnuť v Pásme Gazy,“ zdôraznil.

Od začiatku bojov podľa izraelskej tlače uplynulo 236 dní. Odvtedy podľa úradov pod kontrolou hnutia Hamas zomrelo v súvislosti s bojmi v Pásme Gazy na 36-tisíc ľudí. Údaj však nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami. Konflikt vyvolal krvavý teroristický útok Hamasu zo 7. októbra, keď podľa izraelských úradov zahynulo 1200 ľudí.

Palestínskeho islamského džihádu rukojemnik Sasha Trufanov, Čítajte viac Rukojemnícka dráma: Islamský džihád zverejňuje video so zajatým Izraelčanom
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #izraelsko-palestínsky konflikt