Španielski poslanci definitívne schválili amnestiu pre katalánskych separatistov

Španielski poslanci definitívne schválili zákon o amnestii pre činy, ktoré súvisia so snahami o nezávislosť Katalánska a stali sa od novembra 2011 do vlaňajšieho novembra. Tesne prehlasovali veto hornej komory, v ktorej má väčšinu opozícia. Zákon vstúpi do platnosti zrejme na budúci týždeň, ale o amnestii budú rozhodovať sudcovia v jednotlivých prípadoch. Majú na to dva mesiace, ak však účinnosť zákona nebude pozastavená pre sťažnosť na Ústavný súd či Súdny dvor EÚ. Opozícia už avizovala, že takúto sťažnosť podá.

30.05.2024 11:59
Španielsko, Katalánsko, Barcelona, protest Foto: ,
Katalánci protestujú proti väzbe dvoch separatistických lídrov v Barcelone 17. októbra 2017.
debata (2)

Amnestia sa nebude vzťahovať na činy kvalifikované ako terorizmus podľa európskej legislatívy ani na činy predstavujúce vážne porušenie ľudských práv. Netýka sa ani zneužitia verejných fondov, ak z nich daná osoba mala osobný prospech. Amnestia sa tak týka aj katalánskych politikov, ktorí boli obvinení zo zneužitia verejných peňazí kvôli ich použitiu na usporiadanie neústavného referenda o nezávislosti v roku 2017. To je prípad katalánskeho expremiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý je od októbra 2017 na úteku pred španielskou justíciou a ktorý by sa tak skoro mohol vrátiť do Španielska, až sudca zruší aj na neho vydaný zatykač.

Španielsko vláda Sánchez Čítajte aj Sánchez: Španielsko nikdy nedovolí referendum o nezávislosti Katalánska

Zákon dnes v dolnej komore prešiel len tesne, pre prehlasovanie veta Senátu bola potrebných 176 z celkových 350 hlasov poslancov, za hlasovalo 177, proti ich bolo 172.

Podľa miestnych médií nie je jasné, koľkých ľudí sa amnestia dotkne. Španielska vláda odhaduje, že ich budú takmer štyri stovky. Katalánske separatistické strany odhadujú počty oveľa vyššie, a to až 1500 ľudí. Pôjde o politikov, úradníkov, aktivistov, ktorí sa podieľali na referende z roku 2017 usporiadanom regionálnou Piugdemontovou vládou, či na nezáväznom hlasovaní o nezávislosti z roku 2014, ktoré zorganizovala katalánska vláda Artura Masa.

Carles Puigdemont Čítajte aj Menšinoví katalánski separatisti sa pokúsia vytvoriť regionálnu vládu

Amnestovaných by malo byť tiež asi 90 policajtov – španielskych, ktorí 1. októbra 2017 zabavovali volebné urny a bránili Kataláncom vo vstupe do volebných miestností, aj katalánskych, z ktorých veľká časť naopak pri hlasovaní proti ľuďom nezasahovala.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #amnestia #Katalánsko #katalánski separatisti