Súd potrestal muža, ktorý sa vyhrážal starostovi českej obce, že skončí ako Fico

Na trojročné väzenie s podmienečným odkladom na dva roky odsúdil český okresný súd v meste Klatovy muža, ktorý sa vyhrážal starostovi svojej obce. V SMS správach mu okrem iného napísal, že skončí ako postrelený slovenský premiér Robert Fico, uviedol český spravodajský portál Novinky.cz.

30.05.2024 13:25

Obvinený 48-ročný muž z obce Čachrov začal posielať nepríjemné SMS správy starostovi deň po útoku na slovenského premiéra, pričom v nich jasne narážal na atentát. „Mám z takýchto kreténov strach a začínam sa brániť ich preventívnou likvidáciou,“ uviedol muž v jednej zo správ.

Svedkovia atentátu na Fica: "On na neho kričal, aby šiel bližšie, on ho nalákal k sebe a vytiahol pištoľ
Video

Štátny žalobca v návrhu na trest uviedol, že správy vzbudili u starostu obavy o jeho zdravie a život. Obvinený muž sa obhajoval tým, že vyjadrenia nemyslel vážne a uviedol, že doma nemá ani žiadne zbrane. „Svoje konanie vysvetľoval tým, že bol frustrovaný a pod vplyvom alkoholu,“ uviedol sudca.

Starosta Čachrova Josef Bejvl uviedol, že obvinený muž vedenie obce neustále za niečo kritizuje. „Občas zavolá alebo napíše a vyčíta mi, čo všetko robím zle,“ uviedol Bejvl s tým, že mu muž zvykne vulgárne nadávať a niekedy mu poslal aj päť až desať správ denne.

SR Bratislava polícia Šutaj Eštok NAKA prípady nenávisť BA Čítajte viac Bude tu nulová tolerancia na nenávisť, vyhlásil Šutaj Eštok. Polícia preveruje 153 statusov na sociálnych sieťach

Najnovšie SMS správy však už starosta podľa vlastných slov nehodlal tolerovať. „Keď napísal deň po útoku na Fica, že takých ako ja, je treba rovnako zlikvidovať, tak som si povedal, že to prehnal,“ uviedol Bejvl. Poukázal pritom na to, že muž užíva alkohol a možno aj iné drogy, a preto je jeho správanie nepredvídateľné.

Po podaní trestného oznámenia mal starosta podľa vlastných slov už od muža pokoj. „Možno ho policajti umravnili, alebo si sám uvedomil, že to prehnal,“ uviedol. Rozsudok klatovského okresného súdu zatiaľ nie je právoplatný. Ak by s ním odsúdený alebo žalobca nesúhlasili, súd bude musieť obžalobu prerokovať verejne.

radičová, ódor, heger Čítajte viac Bývalí premiéri pre Pravdu: Strelec pred domom, žiletka, nábojnica i vyhrážky smrťou. Agresivitu treba odstrániť
chyba
Viac na túto tému: #Česko #atentát