NATO provokuje Ukrajinu, aby pokračovala v nezmyselnej vojne s Ruskom, vyhlásil Kremeľ

Krajiny NATO v posledných dňoch a týždňoch vyvolávajú ďalšie napätie a provokujú Ukrajinu, aby pokračovala v nezmyselnej vojne s Ruskom, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ruské vojská zaútočili proti Ukrajine vo februári 2022, obsadili časť jej územia a vo vojenskej agresii voči susednej krajine pokračujú. Západní spojenci Kyjeva napadnutú krajinu podporujú okrem iného dodávkami zbraní, aby sa bránila nevyprovokovanej okupácii.

30.05.2024 14:15
debata (28)
Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy. / Zdroj: Twitter D. Kulebu

Peskov podľa agentúry Reuters obvinil niektoré západné krajiny, že v posledných týždňoch zvyšujú napätie tým, že umožňujú Ukrajine použiť zbrane, ktoré jej pred tým dodali, proti cieľom vo vnútri Ruska.

Dmitrij Peskov Čítajte aj Peskov: Neexistujú žiadne predpoklady pre mierové rokovania Ruska a Ukrajiny

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg nedávno vyhlásil, že „spojenci by mali zvážiť odvolania niektorých obmedzení, ktoré zaviedli na použitie zbraní dodaných Ukrajine“. Argumentoval napríklad zintenzívnením bojov v Charkovskej oblasti – frontová línia sa tam nachádza neďaleko ruskej hranice, čo Ukrajincom sťažuje obranu, keď nemôžu dodané zbrane použiť na útoky na ruské územie. Niektoré štáty sú v tomto ohľade zdržanlivejšie, napríklad USA Kyjevu v prípade Washingtonom dodaných zbraní povolenie verejne nedali.

Vovčansk, vojna na Ukrajine, mŕtvi civilisti Čítajte aj VIDEO: Ruské zverstvá z mesta Vovčansk: Ulice sú posiate mŕtvymi civilistami

„Krajiny, ktoré sú členmi Severoatlantickej aliancie, najmä Spojené štáty, a ďalšie európske hlavné mestá v posledných dňoch a týždňoch vstupujú do nového kola eskalácie napätia,“ uviedol dnes Peskov podľa serveru Meduza. „Všemožnými spôsobmi provokujú Ukrajinu, aby pokračovala v tejto nezmyselnej vojne,“ dodal kremeľský hovorca, ktorý ďalej pohrozil Západu dôsledkami.

Ako teroristi: Rusi zabíjali v hypermarkete

Počet mŕtvych po ruskom útoku na hypermarket Epicentr v Charkove vzrástol na 18. Medzi tými, ktorí prišli o život, je aj 12-ročné dieťa.

Fotogaléria
Ruská armáda dvomi strelami v sobotu 25. mája...
Policajti prikrývajú mŕtve telo po tom, čo dve...
+4Hasiči hasia požiar po tom, čo v sobotu 25....

Rusko pred viac ako dvoma rokmi svojím vpádom na Ukrajinu rozpútalo najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Ukrajina nalieha na svojich spojencov, aby jej dodávali zbrane dlhšieho doletu, aby sa mohla brániť agresii. Niektorí jej partneri ale váhajú s poskytnutím zbraní, ktoré by mohli byť potenciálne použité na úder na ruské územie. Spojené štáty v apríli potvrdili, že na Ukrajinu poslali balistické strely ATACMS. Kyjev sa však podľa Washingtonu zaviazal, že ich použije len na ciele na svojom území, ktoré okupujú Rusi, a nie na území Ruskej federácie. Naopak britský minister zahraničia David Cameron nedávno uviedol, že Ukrajina má právo použiť zbrane poskytnuté Londýnom na útoky na území Ruska a je na jej rozhodnutí, či tak urobí.

Macron vysvetlil, či sa chystá do vojny s Ruskom
Video
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vysvetlil, na čo sa musí Európa pripraviť v súvislosti s Ruskou vojnou proti Ukrajine. / Zdroj: Twitter E. Macrona
Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...
28 debata chyba
Viac na túto tému: #Kremeľ #ruská armáda #Dmitrij Peskov #vojna na Ukrajine