Scholz zopakoval, že NATO je pripravené brániť každý centimeter svojho územia

Cieľom posilnenia východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO) je ukázať Rusku, že Aliancia bude v prípade potreby pripravená brániť každý centimeter svojho územia. Uviedol to v nedeľu nemecký kancelár Olaf Scholz, píše TASR na základe správy agentúry Reuters.

02.06.2024 17:09
Lithuania Germany NATO Foto: ,
Nemecká vláda dala Ukrajine povolenie na použitie nimi dodávaných zbraní proti legitímnym vojenským cieľom aj na území Ruska, čo doteraz predseda nemeckej vlády Olaf Scholz zanovito odmietal. Na snímke zo stredy 29. mája 2024 je bojový tank Bundeswehru Leopard 2A7V a bojový vrtuľník Eurocopter Tiger počas litovsko-nemeckého cvičenia "Grand Quadriga 2024" v Litve. Do Litvy ako obrana pred Ruskom bolo predsunutých viac ako tri tisíc nemeckých vojakov spolu s technikou.
debata (44)
Najväčšia bojová loď Gerald R. Ford križuje svet. Dostala čínsku konkurenciu?
Video

Nemecko dlhodobo zohráva vedúcu úlohu v prítomnosti NATO v pobaltských krajinách pri hraniciach s Ruskom, povedal Scholz v prejave na Východonemeckom ekonomickom fóre, na ktorom sa zúčastnila aj litovská premiérka Ingrida Šimonytė.

„A keďže hrozba zo strany Ruska bude pretrvávať, spolu s ďalšími spojencami sme sa minulý rok rozhodli rozmiestniť na Pobaltí ďalšie jednotky a v budúcnosti tam natrvalo umiestniť celú brigádu,“ uviedol nemecký kancelár.

„Tento obrat v bezpečnostnej politike je však potrebný, aby sme Rusku ukázali, že sme pripravení brániť každý štvorcový centimeter územia NATO pred útokmi,“ dodal. Podľa jeho slov bude diplomacia úspešná len z pozície sily.

Ruské manévre s jadrovými hlavicami

Rusko v utorok 21. mája po prvýkrát v histórii oznámilo začiatok vojenských manévrov s použitím taktických jadrových zbraní neďaleko Ukrajiny. Podľa Moskvy ide o reakciu na "hrozby" zo strany Západu

Fotogaléria
Na snímke  ruského ministerstva obrany z utorka...
Na snímke, ktorú zverejnilo ruské ministerstvo...
+5Na snímke, ktorú zverejnila tlačová služba...

Scholz tvrdí, že je absolútne nevyhnutné, aby sa pobaltské krajiny mohli v prípade ruského útoku plne spoľahnúť na pomoc od svojich spojencov z NATO. „A to je odkaz pre nás. Ale je to aj odkaz pre Rusko. Pretože dôveryhodnosť tohto prísľubu je samozrejme aj súčasťou ruských výpočtov,“ povedal.

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom tohto týždňa varoval krajiny NATO, aby nedovolili Ukrajine útočiť ich zbraňami na ciele v Rusku, pripomína agentúra Reuters. Šéf Bieleho domu Joe Biden to Kyjevu povolil, potvrdil v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok varovania z Kremľa odmietol s tým, že Aliancia ich už počula mnohokrát. Sebaobrana podľa jeho slov nie je eskaláciou konfliktu.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojna na Ukrajine #Olaf Scholz