Trump povedal, že on by trest väzenia prijal, ale verejnosť by to nemusela pochopiť

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes vo vysielaní stanice Fox News uviedol, že by prijal prípadný trest domáceho väzenia či pobytu za mrežami. Dodal však, že verejnosť by to pravdepodobne nepochopila a mohlo by sa to stať zlomovým momentom. O tom, čo by mohlo potom nastať, už Trump nehovoril, napísala agentúra Reuters.

02.06.2024 18:09 , aktualizované: 19:33
debata (6)
Trump: Voľte (mňa)! Aj keby ste mali zomrieť!
Video

Dvanásťčlenná porota vo štvrtok uznala Trumpa za vinného vo všetkých 34 bodoch obžaloby z falšovania finančných záznamov v súvislosti s platbami pornoherečke Stephanii Cliffordovej, známej tiež ako Stormy Daniels, za mlčanlivosť pred voľbami z roku 2016. Výšku trestu sudca Juan Merchan oznámi 11. júla. Trump deň po verdikte poroty označil proces za nespravodlivý a kritizoval sudcov. Avizoval, že sa odvolá.

V tohtoročných amerických prezidentských voľbách sa pravdepodobne rovnako ako pred piatimi rokmi stretnú republikán Trump a demokrat Joe Biden, súčasný šéf Bieleho domu. Keď Biden v roku 2020 zvíťazil a Kongres mal 6. januára 2021 potvrdiť výsledky volieb, končiaci prezident Trump burcoval svojich stúpencov, aby „bojovali ako o život“ a vyzval ich na pochod ku Kapitolu. Trumpovi priaznivci potom do budovy Kongresu násilne vnikli. Zákonodarcovia kvôli tomu museli prerušiť schôdzu a utekať do rôznych úkrytov, zatiaľ čo výtržníci rabovali a prali sa s policajtmi. Poriadok sa podarilo obnoviť až po niekoľkých hodinách, niekoľko ľudí zomrelo, desiatky policajtov utrpeli zranenia. Procesy s účastníkmi protestu dodnes pokračujú.

Demokratický kongresman Adam Schiff dnes vo vysielaní stanice CNN uviedol, že „je úplne zjavné, že Donald Trump opäť vyzýva na násilie“.

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov a Trumpov spojenec Mike Johnson uviedol, že akákoľvek reakcia musí byť v medziach zákona. "Sme stranou rešpektujúcou vládu práva, chaos nie je konzervatívnou hodnotou. Musíme sa brániť a budeme sa brániť všetkými prostriedkami. Ale budeme tak robiť v medziach zákona, "povedal Johnson stanici Fox News.

„Mal by byť odsúdený na trest vo väzení alebo na všeobecne prospešné práce,“ navrhla dnes Cliffordová v rozhovore s britským bulvárnym denníkom Daily Mirror. Ideálna by podľa nej pre Trumpa bola práca v zariadení pre ženy, ktoré by si z neho mohli robiť boxovací vrece, píše agentúra AFP. Trumpovu manželku Melaniu vyzvala Cliffordová, aby exprezidenta opustila, pretože je to podľa nej odsúdený zločinec.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Stormy Daniels