Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie, prerušili prevádzku jadrovej elektrárne

Silné zemetrasenie s magnitúdou 5,9 zasiahlo v pondelok ráno stredné Japonsko, nevydali však po ňom varovanie pred prívalovými vlnami cunami. Vyplýva to z údajov Japonského meteorologického úradu (JMA).

03.06.2024 07:03
seizmograf, zemetrasenie Foto:
Ilustračné foto
debata

Otrasy v menšej hĺbke mali mali epicentrum na polostrove Noto, kde si ničivé zemetrasenie 1. januára vyžiadalo viac ako 230 životov. O desať minút neskôr nastalo v tej istej oblasti zemetrasenie s magnitúdou 4,8.

Miestni predstavitelia uviedli, že sa zatiaľ neobjavili správy o škodách, stále však zisťujú informácie, uviedla verejnoprávna televízia NHK. Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne Kašiwazaki-Kariwa oznámil, že prerušili prevádzku a kontrolujú, či nedošlo k škodám.

NHK upozornila, že mnohé budovy v pobrežnej oblasti by mohli byť poškodené po silnom januárovom zemetrasení a následných dotrasoch.

Japonsko sa nachádza na štyroch tektonických platniach na západnom okraji tichomorského „Ohnivého kruhu“. V krajine, v ktorej žije asi 125 miliónov ľudí, zaznamenávajú ročne okolo 1 500 zemetrasení, čo je zhruba 18 percent z ich počtu na celom svete. Prevažná väčšina má miernu intenzitu, no aj silné obvykle spôsobujú len menej vážne škody vzhľadom na prísne stavebné normy.

Japonsko zemetrasenie Čítajte viac Počet mŕtvych po novoročnom zemetrasení v Japonsku stúpol nad 200
debata chyba
Viac na túto tému: #jadrová elektráreň #Japonsko #zemetrasenie