Vodca britských labouristov Starmer je pripravený v prípade potreby použiť jadrové zbrane

Vodca britských opozičných labouristov Keir Starmer v pondelok vyhlásil, že jadrový odstrašujúci potenciál je "základom a dôležitou súčasťou britskej obrany", takže treba byť pripravený ho použiť. TASR o tom informuje podľa stanice Sky News.

03.06.2024 14:43
Britain Politics Foto: ,
Líder opozičných labouristov Keir Starmer.
debata (21)
NATO nacvičuje jadrové odstrašenie
Video

Sir Keir Starmer a jeho tieňový tím pre obranu v pondelok v metropolitnom grófstve Veľký Manchester diskutovali o problematike národnej bezpečnosti. Starmer reagoval na otázky o jadrových zbraniach a ich možnom použití, ak by zastával post premiéra. Spojené kráľovstvo podľa neho musí byť „schopné bojovať“. Uviedol, že labouristi sú „plne oddaní bezpečnosti nášho národa, našim ozbrojeným silám a, čo je dôležité, nášmu jadrovému odstrašeniu“. Okolnosti použitia jadrových zbraní však označil za „veľmi dôvernú záležitosť“.

Líder britskej opozície ďalej reagoval na otázku, či sa labouristi v otázke obrany skutočne zmenili, keďže tieňový minister zahraničných vecí aj podpredseda strany ešte pred ôsmimi rokmi hlasovali proti tomu, aby Spojené kráľovstvo malo jadrové zbrane. Najdôležitejšie podľa neho je, že on hlasoval za odstrašovanie a jeho „záväzok voči jadrovému odstrašeniu je absolútny“.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video

Starmer zároveň uviedol, že jeho postoj k jadrovým zbraniam podporuje celý tieňový kabinet.

„Dobre viem, že národná bezpečnosť, obrana našej krajiny je otázkou číslo jeden,“ povedal Starmer. Tvrdí, že labouristi podporia modernizáciu ozbrojených síl a výstavbu štyroch nových jadrových ponoriek v lodeniciach Barrow-in-Furness.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #jadrové zbrane #Keir Starmer