Grossi varoval pred "domino efektom" v oblasti šírenia jadrových zbraní

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v pondelok varoval pred "domino efektom" v oblasti šírenia jadrových zbraní v spojitosti s jadrovým programom Iránu.

04.06.2024 09:05
Rafael Mariano Grossi / MAAE / Foto: ,
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Mariano Grossi
debata

„Mnohé krajiny vyhlasujú, že si takisto zaobstarajú jadrové zbrane v prípade, ak tak urobí Irán,“ uviedol Grossi vo Viedni, kde sa v týchto dňoch koná stretnutie Rady guvernérov MAAE.

Pridávať do „kotla“ na Blízkom východe jadrové zbrane by podľa jeho slov nebol dobrý nápad. „Musíme sa s Iránom usilovať o to, aby sme tomu zabránili,“ povedal a žiadal v spojitosti s jadrovým programom tejto krajiny viac transparentnosti.

NATO nacvičuje jadrové odstrašenie
Video

Irán tvrdí, že jadrové zbrane nemajú v jeho nukleárnej doktríne žiadne miesto. Viacerí predstavitelia tejto krajiny však v poslednom období uviedli, že by v tejto doktríne mohli nastať zmeny. Grossi opakovane uviedol, že Irán obohacuje urán na úroveň, ktorá je blízko úrovni potrebnej na výrobu jadrovej zbrane.

Británia, Francúzsko a Nemecko v pondelok predložili Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) rezolúciu, v ktorej kritizujú Irán. Dôvodom je nedostatočná spolupráca Teheránu s touto agentúrou.

Mahmúd Ahmadinežád, Irán Čítajte viac Iránsky vojnový jastrab znovu kandiduje na prezidenta. Ajatolláh nemá situáciu pod kontrolou
debata chyba
Viac na túto tému: #jadrové zbrane #Rafael Grossi