Sýrčan útočil na americkú ambasádu v Libanone. Spustila sa prestrelka

Libanonskí vojaci ráno pri prestrelke postrelili muža, ktorý sa pokúšal zaútočiť na americkú ambasádu na predmestí Bejrútu. Zraneného útočníka zadržali a previezli do nemocnice.

05.06.2024 11:24
debata
Ako bojovať s teroristami z organizácie Islamský štát?
Video
Stredná Európa nie je terčom islamistických radikálov. Je to aj preto, že v jej krajinách nežijú veteráni bývalých džihádistických vojen. Hovorí to poľský expert na terorizmus a autor knihy Človek s malou bombou Kacper Rekawek. V organizácii GLOBSEC pripravuje medzinárodnú štúdiu, ktorá mapuje, ako sú prepojené svety zločincov a teroristov. Odpovedal aj na otázku, ako sa zmenila hrozba v podaní radikálov z organizácie Islamský štát, keď extrémisti stratili územia v Iraku a Sýrii.

Podľa vyhlásenia libanonskej armády útočník spustil paľbu a vojaci ju opätovali. Ozbrojenec mal podľa nej sýrske občianstvo, viac informácií však neposkytla.

Veľvyslanectvo USA vo svojom vyhlásení uviedlo, že približne o 08:34 h miestneho času (07:34 SELČ) bola hlásená streľba z ručných zbraní v blízkosti vchodu do misie.

Libanon, Ursula von der Leyenová, Najib Mikati, Nikos Christodoulides Čítajte aj EÚ poskytne Libanonu jednu miliardu eur, Leyenová chce riešiť problémy s migráciou

Útok si nevyžiadal žiadne obete medzi zamestnancami ambasády. Libanonské jednotky a ochranka misie podľa vyhlásenia zasiahli rýchlo. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie incidentu.

Miestne médiá informovali, že prestrelka trvala približne polhodinu. Agentúra DPA s odvolaním sa na miestnych informovala o približne 15 minútach.

V roku 1983 si samovražedný útok na americkú ambasádu v Bejrúte vyžiadal životy 63 ľudí. Medzi mŕtvymi bolo viacero diplomatov alebo zamestnancov CIA, medzi nimi aj šéf agentúry pre Blízky východ Robert Ames. Väčšinu ľudí, ktorí po explózii dodávky naloženej 900 kilogramami výbušnín zomreli, ale tvorili libanonskí zamestnanci a tiež náhodní okoloidúci. K samovražednej akcii, jednej z prvých svojho druhu v modernej histórii, sa prihlásila proiránska Organizácia islamského džihádu (IJO). Americkí činitelia neskôr pričítali útok libanonskej militantnej skupine Hizballáh. Po útoku americká ambasáda presídlila z centra Bejrútu na prevažne kresťanmi obývané predmestie Aukrar severne od hlavného mesta. V septembri 1984 sa ambasáda opäť stala terčom útoku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Libanon #americká ambasáda #Sýrčan