Macron chce demonštrovať jednotu Západu. Začal oslavy 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii

Francúzsky prezident Emmanuel Macron začal trojdňové oslavy 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii 6. júna 1944. Ceremónií sa zúčastní aj jeho americký náprotivok Joe Biden. Pozvanie francúzskeho prezidenta prijala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

05.06.2024 13:16
debata (11)
Brigitte Macron, prezidentka SR Zuzana Čaputová...
Brigitte Macron, francúzsky prezident Emmanuel...
+29Prezidentka SR Zuzana Čaputová a jej partner...

Na oslavy v Bretani a v Normandii podľa odhadov francúzskych úradov príde asi milión hostí. Na bezpečnosť dohliada 43 000 policajtov, žandárov a vojakov. Do Normandie podľa Paríža mieri 25 premiérov a prezidentov a tiež milión návštevníkov.

Program vyvrcholí vo štvrtok 6. júna na pláži Omaha, kde zabezpečí poriadok 12.000 policajtov a žandárov. Na mieste bude tiež 80 špecialistov na vyhľadávanie mín, vrátane 16 potápačov a 50 jednotiek s psovodmi. Štvrtkového podujatia sa okrem Bidena zúčastní aj britský kráľ Karol III., nemecký kancelár Olaf Scholz, talianska hlava štátu Sergio Mattarella či český prezident Petr Pavel.

Deň D, 80. výročie vylodenia v Normandii, vojenský veterán Čítajte aj Spojením síl dobra sa poráža zlo: Pred 80. rokmi sa začal Deň D, o Normandiu bojovali aj československí vojaci

Macron dnes predsedal prvému ceremoniálu v Plumelecu v Bretónsku na západe Francúzska, aby uctil pamiatku bretónskych odbojárov a francúzskych výsadkárov v britských špeciálnych jednotkách SAS, ktorí v noci na 6. júna 1944 začali operáciu Overlord s cieľom ukončiť druhú svetovú vojnu.

Za prítomnosti Bidena, ale tiež za účasti kráľa Karola III., nemeckého kancelára Olafa Scholza a talianskej hlavy štátu Sergia Mattarellu či českého prezidenta Petra Pavla a slovenskej rezidentky Zuzany Čaputovej bude Macron podľa AFP demonštrovať jednotu západného sveta v čase, keď Európa opäť čelí veľkému konfliktu. Ako výrazný symbol bude prítomný Zelenskyj, zatiaľ čo Rusko, ktoré bolo pozvané pred desiatimi rokmi, bolo z osláv formálne vylúčené práve kvôli svojej „útočnej vojne“ proti Ukrajine.

Biden bude mať podľa Bieleho domu na okraj ceremónií príležitosť hovoriť so svojím ukrajinským náprotivkom, aby zistil, „ako môže pokračovať prehlbovanie podpory“ Kyjeva. Ďalšie rokovania medzi oboma mužmi sú naplánované počas summitu G7 v Taliansku v dňoch 13. až 15. júna.

Vladimir Putin Čítajte aj Na oslavy vylodenia spojencov do Normandie pozvali Rusko, nie však Putina

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na pozvanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vo štvrtok (6. júna) zúčastní na oslavách 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Uctí si tak pamiatku vojakov, ktorí sa pričinili o oslobodenie Európy v druhej svetovej vojne, informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Na slávnostnej spomienkovej ceremónii na pláži Omaha sa zúčastnia viacerí európski a svetoví lídri vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, britského kráľa Karola III. či ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ priblížil Strižinec.

Macron, Zelenskyj Čítajte aj Macron vysvetlil, či sa Francúzsko chystá do vojny s Ruskom

Osobné pozvanie od francúzskeho prezidenta podľa neho prijal aj partner prezidentky Juraj Rizman, ktorý ju bude na podujatí sprevádzať.

Vylodenie v deň D, teda 6. júna, organizované v najväčšom utajení Američanmi, Britmi a mužmi generála Charlesa de Gaulla, otvorilo cestu k oslobodeniu Francúzska a porážke nacistického Nemecka, a tým aj ku koncu druhej svetovej vojny.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Emmanuel Macron #Biden #Zuzana Čaputová #Volodymyr Zelenskyj #vylodenie v Normandii