Putin prilieva olej do ohňa: Krajinám ponúka zbrane dlhého dosahu, aby zaútočili na Západ

Ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že Moskva by mohla poskytnúť zbrane dlhého dosahu tretím krajinám, ktoré by nimi následne mohli zaútočiť na ciele na Západe. Urobil tak v súvislosti s rozhodnutím, ktorým západné krajiny povolili Ukrajine použiť nimi dodané ďalekonosné zbrane na útoky na ruské územie. Informovala o tom dnes agentúra AP.

05.06.2024 22:11
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (497)

Berlín koncom mája povolil Ukrajine používať na svoju obranu zbrane dodané Nemeckom aj proti cieľom na ruskom území. Dlho očakávaný súhlas vyslovil kancelár Olaf Scholz krátko po tom, čo americký prezident Joe Biden čiastočne zrušil zákaz použitia amerických zbraní na ruskom území, aby ich Ukrajina mohla použiť pri obrane v okolí Charkova. Podobný súhlas v poslednej dobe dala rada ďalších západných štátov.

„To by znamenalo ich priame zapojenie do vojny proti Ruskej federácii a my si vyhradzujeme právo konať rovnakým spôsobom,“ povedal Putin na ekonomickom fóre v Petrohrade.

Ukrajinské húfnice Bohdana ničia ruských okupantov
Video

Varoval konkrétne Nemecko, že pokiaľ Ukrajina použije ním dodané zbrane na území Ruska, bude to predstavovať „nebezpečný krok“ a aj kolaps vzťahov medzi Moskvou a Berlínom.

Obava zo zatiahnutia do vojny

„Ak teraz použijú rakety na úder na objekty na ruskom území, úplne to zničí rusko-nemecké vzťahy,“ povedal s tým, že rozhodnutie Nemecka predstavuje „nebezpečný krok“.

Nemecko, ktoré je jedným z najväčších dodávateľov vojenského materiálu na Ukrajinu, sa dlho k možnosti ukrajinských úderov nemeckými zbraňami priamo na ruské územie stavalo odmietavo. Scholz zdráhavý postoj Berlína vysvetľoval obavou z eskalácie a zatiahnutia do vojny.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinova paranoja narastá: Bez balistickej vesty ani nevychádza, ochutnávači sú mu vždy v pätách

Z Nemeckom dodaných zbraní pre údery v ruskom pohraničí pripadajú do úvahy okrem iného samohybné húfnice PzH 2000 a salvové raketomety MARS II. Dodávky striel s plochou dráhou letu Taurus kancelár napriek nátlaku Kyjeva, domácej opozície aj partnerov zo zahraničia odmieta.

Na otázku ohľadom ruských vojenských strát Putin odpovedal, že počas bojov žiadna krajina takéto informácie nezverejní. Bez bližších podrobností však povedal, že straty Ukrajiny sú päťkrát vyššie ako straty Ruska. Uviedol tiež, že Ukrajina drží v zajatí viac ako 1 300 ruských vojakov, zatiaľ čo v Rusku je vyše 6 400 ukrajinských vojnových zajatcov.

Nemecké rakety Taurus by našli Rusov všade. Zničí nimi Ukrajina Kerčský most?
Video

Tieto informácie nebolo možné nezávisle overiť. Kyjev naopak tvrdí, že ruské straty vojakov i techniky niekoľkonásobne prevyšujú ukrajinské.

Ruské ostreľovanie, Charkovská oblasť, civilisti, vojna na Ukrajine, Vovčansk Čítajte viac Zverstvá Rusov: Čoraz častejšie znásilňujú Ukrajincov na okupovaných územiach, vojakom sa mstia na ženách, matkách a sestrách
497 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #zbraňové systémy