Minister spravodlivosti sa zastal časti vrahov, keby išli na front. Majú ukrajinskí väzni záujem bojovať proti ruským okupantom?

Najprv ich v armáde vidieť nechceli, teraz im otvárajú dvere. Ako vyzerá záujem odsúdených na Ukrajine o využitie novej možnosti vstúpiť do ozbrojených síl?

06.06.2024 18:00
Russia Ukraine War Foto: ,
Ukrajinskí vojaci na pohrebe padlého spolubojovníka. Niektorí väzni nechcú využiť možnosť odísť na front, pretože majú strach o svoj život, ale niekoľko tisíc ostatných nebojácnych trestancov prejavilo záujem. Foto: SITA/AP/Andriy Andriyenko
debata (3)

Najprv pripomeňme, že po ruskej invázii vo februári 2022 bolo nepredstaviteľné, aby v napadnutom štáte trestanci vymenili väzenskú rovnošatu za vojenskú uniformu. Zákon zakazoval ich mobilizáciu, úrady nevyhoveli žiadnemu kriminálnikovi, ktorý sa chcel zapojiť do boja proti agresorovi. Pritom hneď po ruskom vpáde prejavili túžbu pridať sa k dobrovoľníkom aj väzni. „Chceli slúžiť v armáde, preto požiadali o odpustenie zvyšku svojho trestu. Dostali odpoveď, že to nie je potrebné. Odvtedy uplynuli viac ako dva roky a nevyhnutné to je," poznamenal server RBK-Ukrajina v súvislosti so schváleným návrhom zákona, ktorý umožnil niektorým odsúdeným brániť svoju vlasť. Armáda totiž potrebuje posily.

Túto sobotu (8. júna) bude mesiac od prijatie tejto právnej normy, takže sa už dá hodnotiť záujem väzňov o odchod na front. „Ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že k ozbrojeným silám sa chce pridať zhruba 4-tisíc odsúdených," uviedla pred dvomi týždňami agentúra UNIAN. Medzitým pribudlo ďalší záujemcovia: „Žiadosť si už podalo približne 4,5 tisíc väzňov," informoval pred týždňom RBK-Ukrajina s tým, že rezort spravodlivosti neočakával taký veľký záujem. Nie je vylúčené, že v súčasnosti úrady registrujú možno už okolo 5-tisíc žiadateľov za mrežami.

Je to naozaj výrazný záujem, ako konštatovalo ministerstvo? Nepochybne áno s prihliadnutím na fakt, že v ukrajinských väzeniach sa nachádza približne 26-tisíc odsúdených.

Kým v Rusku umožnili zobrať na front aj najťažších zločincov (dokonca aj sériových vrahov), naopak, Ukrajina to nedovolila páchateľom najbrutálnejších zločinov. Nedá sa však vylúčiť, že väzňom, ktorí majú na svedomí jednu vraždu, by sa mohli tiež odomknúť ich cely.

Minister spravodlivosti Denys Maljuska tvrdí, že by nemal problém s kriminálnikmi v armáde, ktorí pripravili o život„ „len" jedného človeka. „Naši väzni nejdú bojovať proti tým, čo zbožňujú motýle… Idú zabíjať. A skúsenosť zo zabitia v minulosti nevytvára prekážky, aby dobre bojovali," citoval ho server Ukrajinská pravda. Proti takému zmýšľaniu sa ozývajú aj veľmi kritické hlasy, ale minister upozorňuje na to, že žiadosť každého väzňa sa už teraz posudzuje individuálne.

Maljuska pokračoval, že sa treba pozerať na to, za akých okolností bola každá jedna vražda spáchaná. Naznačil, že ten, kto zabil niekoho v afekte, môže byť menej nebezpečný v porovnaní s páchateľom lúpeže, ktorý sa odhodlal premyslene vopred zákerne použiť svoju zbraň.

Aké sú motívy väzňov, ktorí chcú slúžiť v armáde, a, naopak, prečo sa iní rozhodli zostať radšej za mrežami? V druhom prípade to býva predovšetkým obava o vlastný život na fronte. Nikolaj, ktorý si odpykáva niekoľko rokov trestu odňatia slobody, sedí vo väzení, v ktorom je 700 kriminálnikov, z ktorých si doteraz 130 podalo žiadosť. Tento 29-ročný Ukrajinec by takmer určite nebol nebezpečný vo vojsku. „Dostal som šesť rokov väzenia za krádež peňazí," citoval ho RBK-Ukrajina, ktorý pre ochranu osobných údajov neuviedol jeho priezvisko.

Nikolaj sa dal nahovoriť kamarátom, ktorý rekonštruoval jednu chalupu. Na súde zrejme zavážilo, koho okradli. „Nevedel som, že je to prokurátor," poznamenal pre zmienený server, ktorý mal možnosť robiť reportáž vo väznici v okolí Kyjeva. Nikolaj a jeho kumpán si odniesli z chalupy 4-tisíc amerických dolárov a niekoľko tisíc ukrajinských hrivien. Jeden týždeň spolu hýrili, celý lup za ten krátky čas minuli…

Zo šiestich rokov trestu si Nikolaj odpykal už päť. „Odsedieť si ešte jeden rok, nič nerobiť, iba prežívať, to nie je správne. Keď je možnosť niečo robiť, treba robiť. V živote som urobil veľa nepekného, teraz je šanca nejako napraviť situáciu," zdôveril sa pre RBK-Ukrajina. Čo sa týka väzňov, ktorých by Nikolaj na mieste úradov nepustil do armády, spomenul nielen najbrutálnejších zločincov: „Určite nie narkomanov. Človek, ktorý sedí na ihle, už nemá nič v hlave."

Nový zákon sa vzťahuje na všetky odsúdené osoby, ktoré spĺňajú vymedzené podmienky. Čiže nielen na mužov, ale aj na ženy. Ich záujem je však nulový: šéf rezortu spravodlivosti Maljuska povedal, že úrady doteraz nedostali žiadosť ani od jednej ženy za mrežami.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mobilizácia #vojna na Ukrajine