Obeťami železničnej nehody v Pardubiciach sú aj dve Slovenky, ďalšie štyri sú zranené. Vlak RegioJetu prešiel na červenú

Medzi obeťami zrážky vlakov v Pardubiciach sú dve Slovenky a dve Ukrajinky. Medzi takmer troma desiatkami zranených sú aj štyri ženy zo Slovenska. Osobný expres prešiel v Pardubiciach návestidlo zakazujúce jazdu. Či išlo o technickú poruchu alebo ľudskú chybu, ukáže vyšetrovanie. K tragickej nehode došlo v stredu pred polnocou pri novej stanici Pardubice - centrum. Čelne sa tam zrazil rýchlik spoločnosti RegioJet, ktorý smeroval do Košíc a ďalej na Ukrajinu, s nákladným vlakom. Pri nehode zomreli štyria ľudia a najmenej 27 utrpelo zranenia.

06.06.2024 06:07 , aktualizované: 16:40
debata (98)
Zrážka vlakov v Pardubiciach
Video
Zdroj: HAZ Pardubice

Štyri obete a tri desiatky zranených

Česká strana oficiálne potvrdila, že medzi obeťami sú dve občianky SR. Ďalšie štyri občianky SR utrpeli pri nehode zranenie, jedna bola prepustená, ostatné ostávajú hospitalizované, v stabilizovanom stave, uviedol slovenský rezort diplomacie.

Pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť. So zranenými Slovenkami je zastupiteľský úrad v telefonickom kontakte.

Ďalšie dve obete sú ukrajinské občianky, uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničia.

Tragédia v Pardubiciach. Moment zrážky zachytila kamera
Video

Tri nemocnice z okolia Pardubíc spolu prijali 27 zranených ľudí. V nemocnici v Pardubiciach ich skončilo 18, v meste Chrudim traja a v Hradci Králové šesť. Niektorých zo zranených nemocnice po ošetrení už prepustili domov.

Podľa hovorcu hasičov Správy železníc Martina Kavky jeden z rušňovodičov skončil v nemocnici. „Nemalo by ísť o vážne zranenie, druhý je bez zranení,“ povedal Kavka podľa portálu idnes.cz.

Do Pardubíc na miesto nehody prišiel minister vnútra ČR Vít Rakušan spoločne s ministrom dopravy ČR Martinom Kupkom.

Vlak prešiel návestidlo Stoj

Podľa zistení inšpekcie expresný medzinárodný vlak prešiel návestidlo v polohe zakazujúcej jazdu. „Príčiny sa stále vyšetrujú, ale vieme, že ten vlak naozaj prešiel na červenú čiže návestidlo zakazujúce jazdu. Či išlo o technickú poruchu, ľudskú chybu alebo kombináciu oboch faktorov, je predmetom podrobného vyšetrovania a konkrétne závery nie je možné predvídať,“ uviedol český minister dopravy Martin Kupka.

Na snímke hasiči stoja vedľa dvoch vlakov po...
Na snímke hasiči stoja vedľa dvoch vlakov po...
+42Na snímke hasiči stoja vedľa dvoch vlakov po...

Dodal, že Česká republika na tejto trati pripravuje spustenie európskeho zabezpečovača (ETCS). „Sme vo fáze, keď finalizujeme a urýchľujeme všetky kroky, aby od 1. januára fungoval,“ povedal minister vo vysielaní ČT24. „To, čo zabezpečenie ETCS prináša je, že systém je sám schopný zabrániť takému stretu dráhových vozidiel. To je zásadná premena, ku ktorej smerujeme, aby na českej železnici bolo bezpečne,“ doplnil.

ČR doprava vlaky zrážka mŕtvi zranení rýchlik nákladný, Pardubice Čítajte viac Hrobové ticho a zmätení ľudia na koľajniciach. Moment zrážky zaznamenala priemyselná kamera

Kondolencie od štátnikov

Úprimnú sústrasť pozostalým a skoré uzdravenie zraneným zaželal český prezident Petr Pavel.

„Zrážka dvoch vlakov v Pardubiciach je veľké nešťastie. Všetci myslíme na obete a zranených. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým,“ napísal na sociálnej sieti X český premiér Petr Fiala.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí tragickej vlakovej nehody. „Prajem im, aby sa čo najskôr vyliečili a vrátili sa k svojim najbližším,“ napísala na sociálnej sieti.

Pozostalým kondoloval prostredníctvom statusu na Facebooku aj zvolený prezident Peter Pellegrini. Ako uviedol, je mu nesmierne ľúto tejto železničnej tragédie. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým a všetkým zraneným prajem skoré uzdravenie. Verím, že si udalosť nevyžiada ďalšie obete,“ napísal.

Jedno z najväčších vlakových nešťastí v Česku

Podľa zverejnených fotografií a videonahrávok na sociálnych sieťach sa vlaky zrazili čelne. Prvý vagón za lokomotívou expresného vlaku sa vykoľajil a čiastočne sa prevrátil, prvý vagón nákladného vlaku zničil jeho lokomotívu. Nákladný vlak prevážal karbid vápenatý, ale v prvých dvoch vagónoch nebol, takže obyvatelia ohrození neboli, uviedla hovorkyňa pardubických hasičov Vendula Horáková.

ČR doprava vlaky pardubice  zrážka mŕtvi zranení rýchlik nákladný Čítajte viac Rušňovodiči sa skryli do strojovne, čo im zachránilo život. Za železničným nešťastím v Pardubiciach je zrejme ľudská chyba

Hasiči pomáhali cestujúcim vystúpiť z vlaku a nezranených previezli do pristavených autobusov a následne do budovy železničnej stanice, kde im bola poskytnutá psychologická pomoc. Hasičom sa postupne podarilo identifikovať všetkých pasažierov, ktorých bolo vo vlaku dopravcu RegioJet smerujúceho na Slovensko viac ako 300, pričom nikto nechýba, uviedli. „Zriadená bola informačná linka 950 570 805,“ oznámili na sociálnej sieti X.

Nehoda sa stala krátko pred 23.00 h neďaleko novej zastávky Pardubice-centrum. Vlak číslo RJ 1021 spoločnosti Regio Jet smerujúci z Prahy do Košíc a pokračujúci až do ukrajinského mesta Čop sa zrazil s nákladnou súpravou spoločnosti ČD Cargo, ktorá išla opačným smerom. V čase nehody bolo na palube osobného vlaku viac ako 300 ľudí. Nákladný vlak mal 21 vozňov a bol dlhý viac ako pol kilometra.

Železničný dopravca RegioJet je pripravený odškodniť cestujúcich aj ďalších ľudí, ktorých sa nehoda dotkla. Pre otázky zriadil krízovú telefónnu linku 222 222 221.

ČR doprava vlaky zrážka mŕtvi zranení rýchlik nákladný, Pardubice Čítajte viac Tragická zrážka vlakov obmedzuje dopravu. Tieto vlaky nepôjdu. Dotkne sa to aj slovenských tratí

Správa železníc vo štvrtok informovala, že od 22.00 hod do piatka 5.00 hod bude z dôvodu odstraňovania následkov nehody a opráv na koľajisku úplne zastavená doprava v úseku Pardubice hlavná stanica a Kostěnice. Aktuálne tam jazdia niektoré vlaky obmedzenou rýchlosťou po jednej koľaji. Keďže tým došlo k výraznému zníženiu kapacity, regionálna vlaková doprava bude nahradená autobusmi až do plného obnovenia dopravy v danom úseku.

© Autorské práva vyhradené

98 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Pardubice #zrážka vlakov