Ibu, ktorá sa nachádza na ostrove Halmahera v provincii Severné Maluku, vybuchla vo štvrtok ráno krátko po 01.00 h miestneho času a potom ešte o 07.46 h a 08.11 h. Prvotná erupcia vyvrhla „vežu“ popola do výšky viac ako 5000 metrov.
Posledná erupcia trvala približne dve minúty a spôsobila stĺp popola, ktorý „bol pozorovaný približne 1000 metrov nad vrcholom“, uviedol vo vyhlásení vedúci geologického úradu.
Úrad odporučil obyvateľom a turistom, aby sa zdržiavali mimo uzavretej zóny vo vzdialenosti štyri až sedem kilometrov od krátera Ibu a aby si pri pobyte vonku zakrývali oči a ústa.
Tieto erupcie boli poslednými zo série obrovských výbuchov, ktoré v apríli prinútili úrady evakuovať viac ako pol tucta dedín.
Posledné erupcie nevyvolali žiadne nové príkazy na evakuáciu a na ostrove Halmahera, kde žije približne 700-tisíc ľudí, neboli bezprostredne hlásené žiadne obete ani škody.
Ibu je jednou z najaktívnejších indonézskych sopiek, na ktorej vlani zaznamenali viac ako 21-tisíc erupcií. V jej prípade naďalej platí úradmi vyhlásený najvyšší stupeň výstrahy v štvorstupňovom systéme.
Indonézia, rozsiahly štát na súostroví, zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na svoju polohu na tichomorskom Ohnivom kruhu" V apríli vybuchla hora Ruang v provincii Severné Sulawesi viac ako desaťkrát, čo prinútilo tisíce obyvateľov blízkych ostrovov k evakuácii.
Čítajte viac Indonézska sopka vystrelila popol až do výšky sedem kilometrov