Britských parašutistov čakala po zoskoku na francúzskej lúke pasová kontrola. Vojaci reagovali úsmevom

Britských parašutistov, ktorí sa zúčastňujú na akciách pripomínajúcich vylodenie spojencov v Normandii pred 80 rokmi, čakala po zoskoku na lúke pri obci Sannerville francúzska pasová kontrola. Informovali o tom francúzske médiá. Členovia britského Kráľovského letectva reagovali na nezvyčajné prijatie zhovievavými úsmevmi, ukazuje video, ktoré zverejnil denník Ouest-France. Británia v roku 2020 vystúpila z Európskej únie a nie je ani súčasťou schengenského priestoru voľného pohybu osôb.

06.06.2024 13:23 , aktualizované: 15:36
debata (4)
Vitajte, hrdinovia. Brigitte Macronová privítala veteránov druhej svetovej vojny
Video
Dnes, 6. júna, si svet pripomína 80. výročie vylodenie spojeneckých jednotiek v boji s nacistami v Normandii, teda D-Day. Veteránov tejto udalosti privítala vo Francúzsku manželka prezidenta Brigitte Macronová. / Zdroj: Twitter E. Macrona

Na severe Francúzska sa tento týždeň konajú spomienkové akcie na udalosť, ktorá zvrátila vývoj 2. svetovej vojny. Jednou z mnohých takýchto pripomienok bol aj zoskok parašutistov pri Sannerville neďaleko Caen. Vojaci s ťažkými batohmi nacpanými padákmi museli po zoskoku uprostred lúky prejsť okolo francúzskych colníkov za rozkladacími stolíkmi a laptopmi a nechať si skontrolovať cestovné doklady. „Boli vopred informovaní, takže nenastalo žiadne prekvapenie,“ povedal francúzskemu listu vedúci regionálneho colného úradu Jonathan Monti.

Po kontrole vojakov čakal stánok s občerstvením aj potlesk divákov, ktorí sledovali zoskok výsadkárov.

Preverovanie ich dokladov bolo nutné, lebo od brexitu sú colné a pasové kontroly medzi Francúzskom a Britániou povinné a ani vojaci, ktorí zosadli na padákoch, nedostali výnimku z pravidla. Kontrole – avšak migračnej – sa museli podrobiť aj americkí vojaci, pretože prileteli z Británie, teda z územia mimo schengenského priestoru.

„Boli informovaní vopred, takže žiadne prekvapenie sa nekonalo,“ uviedol v rozhovore pre spomínaný web prednosta regionálneho colného úradu Jonathan Monti.

Podľa televízie France 3 z bojových lietadiel na pristátie v Sannerville v Calvadose zoskočilo viac ako 400 vojakov – 274 Britov, 40 Belgičanov a 30 Američanov. Išlo o najväčšie parašutistické podujatie organizované v rámci tohtoročných spomienkových podujatí na vylodenie z júna 1944.

Oslavy výročia vylodenia v Normandii vyvrcholí popoludní 6. júna hlavnou spomienkovou ceremóniou na vyloďovacej pláži Omaha za účasti prezidentov Francúzska, USA a Česka aj Slovenska, Emmanuela Macrona, Joea Bidena, Petra Pavla, či Zuzany Čaputovej. Očakávaný je tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Deň D, 80. výročie vylodenia v Normandii, Francúzsko, veteráni druhej svetovej vojny Čítajte viac Nikdy vám nezabudneme na boj za oslobodenie Európy od nacistov, povedal Macron veteránom. Vítali ich potleskom

Dôležitosť Zelenského prítomnosti ozrejmil pre Reuters nemenovaný európsky diplomat, keď uviedol, že „zo všetkých, ktorí sú dnes v Normandii prítomní, len Zelenskyj a niekoľko stále žijúcich veteránov vie, čo je vojna“.

Brigitte Macron, prezidentka SR Zuzana Čaputová...
Brigitte Macron, francúzsky prezident Emmanuel...
+29Prezidentka SR Zuzana Čaputová a jej partner...
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #parašutisti #vylodenie spojeneckých vojsk #vylodenie v Normandii