V Normandii sa bojovalo aj za slobodu a lepšiu budúcnosť Slovenska, uviedla prezidentka Čaputová

Na plážach v Normandii, kde sa v roku 1944 odohralo vylodenie spojeneckých vojsk známe ako Deň D, sa bojovalo aj za slobodu a lepšiu budúcnosť Slovenska aj mier na európskom kontinente. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa osobne zúčastňuje na pozvanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na pietnych aktoch súvisiacich s 80. výročím.

06.06.2024 15:13
debata (42)

TASR o tom informuje podľa prezidentkiných príspevkov na sociálnej sieti Facebook.

Vitajte, hrdinovia. Brigitte Macronová privítala veteránov druhej svetovej vojny
Video
Dnes, 6. júna, si svet pripomína 80. výročie vylodenie spojeneckých jednotiek v boji s nacistami v Normandii, teda D-Day. Veteránov tejto udalosti privítala vo Francúzsku manželka prezidenta Brigitte Macronová. / Zdroj: Twitter E. Macrona

Čaputová na sever Francúzska pricestovala počas štvrtka aj so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. Sprevádzali ich ďalší slovenskí činitelia vrátane riaditeľa Vojenského historického ústavu plukovníka Miloslava Čaploviča.

„Deň D bol dôležitý práve kvôli tomu, že prispel k definitívnej porážke fašizmu. (Vylodenie v Normandii) bola jednou z najväčších vojenských operácií počas druhej svetovej vojny,“ uviedla Čaputová počas letu do Francúzska.

Deň D, 80. výročie vylodenia v Normandii, vojenský veterán Čítajte viac Spojením síl dobra sa poráža zlo: Pred 80. rokmi sa začal Deň D, o Normandiu bojovali aj československí vojaci

Vylodenie podľa nej nebolo len vojenskou operáciou, ale aj „bezprecedentný prejav odvahy a obetavosti tisícok jednotlivcov a silné spojenectva národov počas vojny“. Pripomenula, že sa na nej podieľali aj československí letci a vojaci, ktorí slúžili v iných armádach.

Brigitte Macron, prezidentka SR Zuzana Čaputová...
Brigitte Macron, francúzsky prezident Emmanuel...
+29Prezidentka SR Zuzana Čaputová a jej partner...

Vzhľadom na to, že Čaputovej mandát vyprší 15. júna, účasť na spomienkových podujatiach považuje podľa svojich slov za príležitosť stretnúť a zároveň sa rozlúčiť s viacerými hlavami štátov a vlád, ktoré prijali pozvanie od Macrona.

Deň D, 80. výročie vylodenia v Normandii, Francúzsko, veteráni druhej svetovej vojny Čítajte aj Nikdy vám nezabudneme na boj za oslobodenie Európy od nacistov, povedal Macron veteránom. Vítali ich potleskom
42 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Zuzana Čaputová #vylodenie v Normandii