Zomrel poľský vojak, na ktorého zaútočil migrant na hranici s Bieloruskom

Zomrel poľský vojak, ktorého minulý týždeň ťažko zranil migrant na poľsko-bieloruskej hranici, oznámilo vedenie poľskej armády.

06.06.2024 16:20
debata
Vážna situácia na poľsko-bieloruskej hranici
Video

Migrant na vojaka zaútočil 28. mája pri kovovej bariére oddeľujúcej obe krajiny. Onet.pl píše, že prestrčil ruku, v ktorej držal nôž, cez oceľový plot a vojaka bodol do okolia rebier. Záchranári ho v ťažkom stave odviezli do nemocnice v Hajnówke v pohraničí, potom ho previezli do Varšavy. „Napriek pomoci, ktorej sa mu dostalo hneď v mieste zločinného útoku na hranici s Bieloruskom, aj neskoršieho úsilia lekárov sa jeho život nepodarilo zachrániť,“ napísalo vedenie poľskej armády na sociálnej sieti X. Dodalo, že tento muž menom Mateusz, ktorý bol príslušníkom 1. obrnenej brigády, splnil vojenskú prísahu.

migrácia, vojaci, poľsko, rusko, hranica Čítajte aj Agresivita na poľských hraniciach narastá: Varšava obnovuje nárazníkovú zónu s Bieloruskom

Podľa štatistík poľskej pohraničnej stráže pribúda prípadov pokusov o ilegálny prechod hranice z Bieloruska do Poľska. V apríli išlo o skoro 3400 takýchto prípadov, v máji asi 7500. Od začiatku roka ich poľskí pohraničníci evidujú skoro 17 000.

Migrácia / Migrant / Čítajte aj Lukašenko organizovane posiela vlnu migrantov. Kríza na poľsko-bieloruskej hranici eskaluje

Onet.pl pripomína, že po tomto závažnom útoku na vojaka a niekoľkých ďalších incidentoch s ľahšími následkami poľský premiér Donald Tusk oznámil, že úrady obnovia nárazníkové pásmo pri hraniciach s Bieloruskom. Na konečnej verzii nariadenia týkajúceho sa uzavretej oblasti pracuje ministerstvo vnútra.

Poľsko, ale aj Litva a Lotyšsko už niekoľko rokov obviňujú Bielorusko, že ľudí z krízových oblastí zneužíva ako zbrane v hybridnej vojne proti Európskej únii. Migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici vrcholila od leta do zimy 2021, keď sa na bieloruskej strane hranice nahromadili tisíce ľudí, ktorí sa často násilím a za prispenia bieloruských pohraničníkov snažili dostať na poľské územie.

Situácia s migrantmi na poľsko-bieloruskej hranici
Video

Bielorusko je blízkym spojencom Ruska, ktorého vzťahy so Západom sú kvôli ruskej invázii na Ukrajinu najhoršie od konca studenej vojny.

Podľa ministerstva obrany v súčasnosti poľskú hranicu chráni 6000 vojakov, 2000 príslušníkov pohraničnej stráže a niekoľko stoviek policajtov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migrant