Veterán z druhej svetovej vojny zomrel cestou do Normandie. Dožil sa 102 rokov, mieril na oslavy Dňa D

Veterán amerického námorníctva z druhej svetovej vojny, ktorý cestoval do Francúzska na oslavy 80. výročia vylodenia v Normandii, zomrel vo veku 102 rokov, informovala BBC.

06.06.2024 16:38
debata (5)
Brigitte Macron, prezidentka SR Zuzana Čaputová...
Brigitte Macron, francúzsky prezident Emmanuel...
+29Prezidentka SR Zuzana Čaputová a jej partner...

Robertovi „Al“ Persichittimu z Rochestru sa 30. mája počas plavby na lodi smerujúcej do Európy zhoršil zdravotný stav. Následne ho helikoptérou previezli do nemocnice v Nemecku, kde zomrel nasledujúci deň vo veku 102 rokov.

Vojnového veterána vybralo na podujatie v Normandii Národné múzeum druhej svetovej vojny v New Orleans, ktoré mu cestu zaplatilo a zorganizovalo, informovala CBS News.

Persichitti bol členom veteránskej organizácie Honor Flight, ktorá potvrdila jeho úmrtie na sociálnych sieťach a uviedla, že „bez váhania statočne slúžil svojej krajine“. Ako vojak pôsobil na japonskom ostrove Iótó, ktorý USA dobyli v roku 1945.

Persichitti po vojne pôsobil ako učiteľ. V roku 2020 ho vtedajší senátor Rich Funke vymenoval za čestného člena Siene slávy veteránov štátu New York.

Vitajte, hrdinovia. Brigitte Macronová privítala veteránov druhej svetovej vojny
Video
Dnes, 6. júna, si svet pripomína 80. výročie vylodenie spojeneckých jednotiek v boji s nacistami v Normandii, teda D-Day. Veteránov tejto udalosti privítala vo Francúzsku manželka prezidenta Brigitte Macronová. / Zdroj: Twitter E. Macrona
Deň D, 80. výročie vylodenia v Normandii, Francúzsko, veteráni druhej svetovej vojny Čítajte aj Nikdy vám nezabudneme na boj za oslobodenie Európy od nacistov, povedal Macron veteránom. Vítali ich potleskom
5 debata chyba
Viac na túto tému: #veteráni #80. výročie 2. svetovej vojny #vylodenie v Normandii