Orbán sa stavia do pozície pána sveta. Ruttemu už teraz diktuje podmienky podpory za šéfa NATO

Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že by mohol podporiť odchádzajúceho holandského premiéra Marka Rutteho na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie, ak splní určité podmienky. TASR o tom informuje podľa štvrtkovej správy agentúry DPA.

06.06.2024 17:57
debata (44)
Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video

Jednou z podmienok je Rutteho ospravedlnenie sa za urážlivé poznámky na adresu Maďarska, uviedol Orbán v rozhovore pre maďarský spravodajský portál Mandine, ktorý bol zverejnený v noci na štvrtok.

Maďarský premiér okrem toho chce, aby Rutte súhlasil, že Maďarsko sa nebude musieť zúčastniť na nijakej vojenskej misii NATO na Ukrajine zameranej proti Rusku. DPA však upozorňuje, že v súčasnosti nikto takúto operáciu NATO neplánuje, ani sa na ňu nepripravuje. Členské krajiny NATO môžu viesť vlastné iniciatívy, no ostatní členovia v takom prípade nie sú povinní sa k nim pripojiť.

Popletený Trump: Orbán ako líder... Turecka?
Video

Mandát súčasného generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga vyprší v októbri. Jeho nástupcu musí jednohlasne zvoliť všetkých 32 členov Aliancie. Okrem Maďarska nemá Rutte ani podporu Rumunska.

Bukurešť má vlastného kandidáta na tento post, a to súčasného prezidenta Klausa Iohannisa, ktorému sa na jeseň končí mandát a za prezidenta kandidovať opäť nemôže.

„Podporujeme Rumunsko,“ povedal Orbán. Jeho slová o podmienkach pre Rutteho sa pritom podľa DPA pravdepodobne vzťahujú len na situáciu, keby Iohannis stiahol svoju kandidatúru.

Maďarsko je členom NATO od roku 1999. Za vlády Viktora Orbána, ktorý je pri moci bez prestávky od roku 2010, však zaujíma Maďarsko stále priateľskejší postoj voči Rusku, konštatuje DPA.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Viktor Orbán #Mark Rutte