„Priateľská návšteva“ z Moskvy. Do Havany priplávajú tri lode a jadrová ponorka

Kubánska vláda oznámila, že do Havany priplávajú budúci týždeň tri lode ruského námorníctva a jedna ruská jadrová ponorka. Ide podľa nej o priateľskú návštevu, ktorá potrvá od 12. do 17. júna. Plavidlá nemajú na palube jadrové zbrane a nepredstavujú hrozbu pre okolitú oblasť, uviedlo aj kubánske ministerstvo zahraničia podľa agentúry EFE.

06.06.2024 20:38
Zirkon, hypersonická strela, Admirál Gorškov,... Foto:
Fregata Admirál Gorškov ruského námorníctva odpaľuje hypersonickú strelu Zirkon počas vojenského cvičenia.
debata (7)

Oznámenie prichádza deň po tom, čo americkí činitelia podľa agentúry Reuters povedali médiám, že Rusko plánuje poslať do karibskej oblasti bojové plavidlá na námorné cvičenie so svojimi tamojšími spojencami Kubou a Venezuelou. Dnešné vyhlásenie kubánskej vlády ale nespomína, že by sa malo konať námorné cvičenie.

Morský cintorín sa plní: Ukrajinci poslali do hlbín Čierneho mora ďalšiu ruskú loď
Video

Podľa Havany ide o návštevu, ktorá „zodpovedá priateľským historickým vzťahom medzi Kubou a Ruskou federáciou“ a je „plne v súlade s medzinárodnými predpismi“. Kubánske ministerstvo tiež uviedlo, že pri vstupe do havanského prístavu 12. júna jedno z ruských plavidiel, fregata Admirál Gorškov, vystrelí 21 sálv „na pozdrav kubánskemu národu“.

Agentúra Reuters dnes napísala, že Spojené štáty nepovažujú očakávané priplávanie takého malého množstva ruských armádnych lodí za hrozbu. Ich pohyb budú však monitorovať. Vzťahy Moskvy a Washingtonu sa zhoršili v roku 2022 v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, USA v tejto vojne podporujú Kyjev.

Sea Baby Grad, ukrajinský dron, vojna na Ukrajine Čítajte viac Nočná mora ruskej flotily je ešte desivejšia: Ukrajinci vyzbrojili námorný dron raketometom a poslali do boja
Ruská čierno(pod)morská flotila má o člena viac. Ukrajinci potopili Sergeja Kotova
Video
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Kuba #jadrová ponorka