Štyri ruské plavidlá vrátane ponorky na jadrový pohon budú kotviť v Havane

Štyri ruské bojové plavidlá vrátane jednej ponorky na jadrový pohon navštívia na budúci týždeň Havanu. Oznámilo to vo štvrtok kubánske ministerstvo zahraničných vecí s odvolaním sa na "historicky priateľské vzťahy" oboch krajín.

07.06.2024 07:09
Výcviková loď / Loď / Perekop / Foto: ,
Ilustračné foto: výcviková loď ruského námorníctva kotví v prístave v Havane, júl 2023
debata (41)

Ruské plavidlá majú podľa kubánskeho rezortu diplomacie v Havane kotviť od 12. do 17. júna, pričom na palube žiadneho z nich sa nebudú nachádzať jadrové zbrane. Rezort ubezpečil, že prítomnosť týchto plavidiel „nepredstavuje pre región žiadnu hrozbu“.

Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?
Video

Kubánske ministerstvo štyri ruské lode aj vymenovalo. Uviedlo, že pôjde o fregatu zvanú Gorškov, ponorku na jadrový pohon Kazaň, ropný tanker Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker.

Z jednej z lodí ruskej flotily pri vplávaní do havanského prístavu bude na pozdrav Kube vypálených 21 sálv. Kubánske revolučné ozbrojené sily odpovedia delostreleckými salvami.

Oznámenie Havany prišlo deň po tom, ako americkí predstavitelia informovali, že Washington spozoroval ruské vojenské lode a lietadlá, ktoré mali smerovať do Karibiku na vojenské cvičenie. Manévre označili predstavitelia za súčasť širšej ruskej reakcie na americkú vojenskú podporu preukazovanú Ukrajine.

Svet sa rozpráva o atómovkách. Čo je jadrová triáda USA?
Video

Ruskú vojenskú prítomnosť v regióne nazvali americkí predstavitelia pozoruhodnou, nie však znepokojivou.

Dochádza k nej v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že Moskva by mohla reagovať „asymetrickými krokmi“ inde vo svete na rozhodnutie prezidenta USA Joea Bidena povoliť Ukrajine – pri ochrane Charkovskej oblasti – použitie amerických zbraní aj na útoky na ruskom území.

Výcviková loď / Perekop / Čítajte viac Ťažké časy spájajú starých priateľov. V kubánskej Havane po rokoch zakotvila loď ruského námorníctva
41 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Kuba #ponorka