Švajčiari v referende súhlasili novým zákonom o elektrine

Občania Švajčiarska súhlasili novým zákonom o elektrine, ktorý otvára cestu pre využívanie domácich zdrojov obnoviteľných energií. V nedeľnom referende sa 69 percent zúčastnených voličov vyslovilo za výstavbu alebo rozšírenie 16 vodných elektrární, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na údaje zverejnené telerozhlasom SRF.

09.06.2024 19:08
elektrina, ceny, energie, elektrický prúd Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zákon okrem iného zjednoduší výstavbu veľkých solárnych a veterných elektrární. Jeho odporcovia kritizovali, že nemá zmysel klčovať lesy pre výstavbu veterných turbín, hyzdiť alpskú krajinu solárnymi panelmi a zaplavovať biotopy pre stavbu vodných elektrární.

Takmer 53 percent elektriny vyrobenej vo Švajčiarsku v roku 2022 pochádzalo z vodných elektrární, viac ako 36 percent z jadrových elektrární, približne tri percentá z tepelných elektrární a 7,7 percenta sa vyrobilo z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom veterných a solárnych elektrární.

Ďalšie tri iniciatívy voliči zamietli. Cieľom jednej z nich bolo zastropovanie nákladov na povinné zdravotné poistenie.

Iniciatíva s názvom „Za slobodu a fyzickú integritu“ požadovala, aby zásah štátu do fyzickej a duševnej integrity jednotlivca bol možný len s jeho súhlasom. Autori iniciatívy „Maximálne desať percent príjmu na zdravotné poistenie“ požadovali, aby poistenci dávali na poistné maximálne percent svojho disponibilného príjmu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Švajčiarsko #elektrina #referendum