838. deň: Moskva hrozí útokom na vojenské základne Západu. Letiská so stíhačkami F-16 sú legitímnym cieľom, znie z Ruska

Lietadlá F-16 a vojenské letiská mimo územia Ukrajiny sa stanú legitímnymi terčmi pre Rusko, ak sa budú podieľať na bojových misiách proti ruským silám, vyhlásil dnes šéf branného výboru dolnej komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov.

10.06.2024 06:00 , aktualizované: 22:30
debata (753)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 838 dní
  • Ukrajinské vojenské lietadlo prvýkrát zasiahlo cieľ v Rusku
  • Letiská, na ktorých budú stíhačky F-16, môžu byť našim terčom, znie z Ruska
  • Rusko bude pozorne sledovať parlamentné voľby vo Francúzsku, uviedol Kremeľ
  • Viaceré ruské regióny hlásili nálety ukrajinských dronov. Moskva avizuje zostrelenie len štyroch z nich
  • Účasť na mierovej konferencii o Ukrajine potvrdilo 90 krajín a organizácií
  • Rusko verbuje do vojny na Ukrajine Afričanov z Rwandy, Konga či Burundi
  • Moskva v Charkovskej oblasti nasadzuje protiústupové jednotky
  • Na Kryme zasiahli ruské prápory protivzdušnej obrany S-400 a S-300
Prestrelka na bojisku: americký Bradley v službách Ukrajincov verzus Rusi
Video
vojna na Ukrajine, Charkov, záchranári, ruský útok, bombardovanie Čítajte viac 837. deň: Zasiahli sme ruskú superstíhačku SU-57, tvrdia Ukrajinci. Bloomberg: Okno pre ruský prielom sa zužuje

22:30 Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo odobratie akreditácie rakúskej reportérke verejnoprávneho telerozhlasu ORF a vyzvalo ju, aby opustila krajinu. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.

Moskva týmto krokom reagovala na vyhostenie novinára ruskej tlačovej agentúry TASS Ivana Popova z Rakúska, ku ktorému došlo pred šiestimi týždňami.

Rakúska reportérka Maria Knipsová-Wittingová sprostredkovávala informácie z Moskvy od januára tohto roka.

Agentúra AP pripomína, že v Rusku pred viac než rokom zatkli a uväznili reportéra denníka The Wall Street Journal Evana Gershkovicha, ktorého ruské úrady vinia zo špionáže. V októbri 2023 vzali do väzby aj americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú, ktorá je obvinená z porušenia zákona o zahraničných agentoch a šírenia nepravdivých informácií o vojne na Ukrajine.

21:57 Starosta Charkova Ihor Terechov vyzval v pondelok pred dvojdňovou konferenciou o obnove Ukrajiny v Berlíne na medzinárodnú pomoc pri rekonštrukcii druhého najväčšieho ukrajinského mesta, ktoré utrpelo rozsiahle škody v dôsledku ruských leteckých útokov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

V Berlíne sa v utorok začína dvojdňová konferencia o obnove Ukrajiny. Terechov vyhlásil, že ruské útoky spôsobili škody presahujúce sumu 10,7 miliardy dolárov. Charkov, v ktorom žije približne 1,5 milióna ľudí, je v posledných týždňoch prakticky denne vystavený útokom ruskej armády.

Starosta Charkova na Telegrame napísal, že konferencia v Berlíne je „jedinečnou príležitosťou zjednotiť podporu všetkých zahraničných partnerov Ukrajiny“. Podľa neho Charkov najviac potrebuje energetické zariadenia a finančné prostriedky na rekonštrukciu obydlí.

21:21 Do vzdušného priestoru Fínska v pondelok vstúpilo ruské vojenské lietadlo, vyhlásilo fínske ministerstvo obrany. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Ruské lietadlo preniklo do fínskeho vzdušného priestoru v oblasti Fínskeho zálivu do hĺbky dva a pol kilometra a podľa ministerstva tam zotrvalo zhruba dve minúty.

„Podozrenie z narušenia berieme vážne,“ uviedol vo vyhlásení fínsky minister obrany Antti Häkkänen. Fínska pohraničná stráž už spustila vyšetrovanie incidentu.

20:32 Ruské vojská obsadili dedinu Staromajorske v ukrajinskej Doneckej oblasti, uviedlo dnes ministerstvo obrany v Moskve. Išlo o jednu z mála obcí, ktorú Ukrajinci oslobodili počas svojej vlaňajšej ofenzívy.

„Jednotky skupiny vojsk Východ pokračovali v postupe do hĺbky nepriateľskej obrany a oslobodili osadu Staromajorskoje,“ uviedlo ministerstvo s odvolaním sa na ruský názov ukrajinskej dediny v Doneckej oblasti.

Líder Ruskom okupovanej časti Doneckej oblasti Igor Kimakovskij podľa agentúry TASS uviedol, že dobytie obce umožní blokovať pohyb záloh ukrajinských síl na línii dotyku medzi Doneckou a Záporožskou oblasťou.

20:21 Poľsko pri svojej hranici s Bieloruskom tento týždeň obnoví nárazníkovú zónu, kam nebudú mať prístup ľudia bez osobitného povolenia. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámil námestník poľského ministra vnútra Czeslaw Mroczek. Opatrenie je reakciou na prípad, keď migrant pokúšajúci sa prejsť z Bieloruska do Poľska zabil poľského vojaka.

Poľsko, ale aj Litva a Lotyšsko už niekoľko rokov obviňujú Bielorusko, že ľudí z krízových oblastí zneužíva ako zbrane v hybridnej vojne proti Európskej únii. Migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici vrcholila od leta do zimy 2021, keď sa na bieloruskej strane hranice nahromadili tisíce ľudí, ktorí sa často násilím a za prispenia bieloruských pohraničníkov snažili dostať na poľské územie. Minsk obvinenia odmieta.

18:01 Bielorusko v pondelok avizovalo, že sa zúčastní na druhej fáze ruského vojenského cvičenia zameraného na využitie taktických jadrových zbraní. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

APTOPIX Russia Belarus Lukašenko putin petrohrad spojenci Čítajte viac Bielorusko sa zúčastní na ruských jadrových manévroch

17:49 Švajčiarsko, ktoré bude onedlho hostiť mierový summit o Ukrajine, v posledných týždňoch zaznamenalo nárast kybernetických útokov a dezinformácií, oznámila v pondelok tamojšia prezidentka Viola Amherdová. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Účasť na rokovaniach 15. a 16. júna v stredisku Bürgenstock dosiaľ potvrdilo 90 krajín a organizácií, pozvánku dostalo približne 160 krajín. Rusko pozvané nebolo, ale podľa švajčiarskej vlády je cieľom summitu „spoločne definovať plán“, ako zapojiť Kyjev aj Moskvu do budúceho mierového procesu.

Moskva označila konferenciu vzhľadom na svoju neúčasť za stratu času. Na konferencii sa neplánuje zúčastniť ani Čína. Podľa Pekingu nemajú takéto rokovania zmysel, ak sa na nich nezúčastnia obe strany konfliktu.

16:48 Tridsaťdva Ukrajincov utieklo v nákladnom aute cez takzvanú zelenú hranicu do Maďarska. Informoval o tom denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž.

„Susedná strana oznámila, že objavila vozidlo a zadržala 32 ukrajinských občanov,“ citoval denník hovorcu pohraničnej stráže Andrija Demčenka. „Zásahová jednotka zistila stopy vozidla smerom do susednej krajiny,“ dodal.

Podľa neho bol pohyb auta zaznamenaný pomocou videokamery. Najprv zišiel z poľnej cesty cez pole smerom k hranici a neskôr bol nájdený na maďarskej strane, kde všetci cestujúci vystúpili. Následne maďarská strana oznámila zadržanie 32 osôb.

Ruská invázia viedla k tomu, že Ukrajina vyhlásila vojnový stav, všeobecnú mobilizáciu a uzavrela hranice mužom vo veku od 18 do 60 rokov. Následne podľa pohraničníkov pribudlo prípadov nezákonného prekročenia hranice. Zvyčajne ľudia používajú služby prevádzačov, ktorí klientov prepravujú do susedných krajín cez lesy a hory, občas aj cez pohraničné rieky. Rad Ukrajincov stál útek pred vojenskou službou život.

16:18 Tri roky v trestaneckej kolónii uložil dnes súd v ruskom Jekaterinburgu mužovi, ktorý vlani vynadal chlapcovi za to, že nosil čiapku s písmenom Z. To je považované za symbol podpory ruskej invázie proti Ukrajine. Informoval o tom denník Kommersant.

Incident sa odohral vlani v apríli, keď Alexander Neustrojev vynadal 11-ročnému školákovi za znak na jeho čiapke. Písmeno Z prirovnal k nacistickým symbolom a chcel to dieťaťu vysvetliť. Na súde tvrdil, že nevedel, že Z je súčasne symbolom invázie na Ukrajinu.

Prvostupňový súd najprv Neustrojevovi uložil pokutu 7000 rubľov (73 eur) s tým, že skutok označil za výtržníctvo. Vyšší súd v Jekaterinburgu však dnes vec prekvalifikoval na „výtržníctvo spáchané s hrozbou násilia voči občanom, motivované nenávisťou voči sociálnej skupine“, a uložil trojročný trest väzenia.

Vladimir Putin Čítajte viac Z kritikov vojny už nebudú v Rusku len väzni, ale aj nemajetní bezdomovci. Volodin: Zdochnú ako psy

16:10 Lotyšskí opití vodiči významne – aj keď nie úplne dobrovoľne – pomáhajú Ukrajine odraziť ruskú inváziu.

agendum Čítajte viac Lotyši konfiškujú autá opitým šoférom a posielajú ich na Ukrajinu

15:50 Nový Európsky parlament, v ktorom výrazne oslabila frakcia Zelených a posilnila krajná pravica, nebude pravdepodobne naklonený presadzovaniu tém spojených so zmenou klímy, mienia experti. Naopak, pritvrdenie sa očakáva v otázkach migrácie. Ako ale výsledok volieb ovplyvní doterajšiu pomoc, ktorú EÚ poskytuje Ukrajine? Šéf bruselskej pobočky českého inštitútu Europeum Žiga Faktor výraznejšie komplikácie v europarlamente nečaká, aj vzhľadom na to, že strany, ktoré Kyjev podporujú, dosiahnu na väčšinu v EP. Za Ukrajincami navyše stojí napríklad aj konzervatívna frakcia ECR.

Krajná a nacionalistická pravica dosiahla významné zisky v mnohých častiach Európy, voliči sa obávali najmä migrácie, inflácie a vplyvov environmentálnych reforiem. Či však bude môcť skutočne ovplyvňovať budúcu politiku EÚ, nie je jasné, poznamenala vo svojom komentári britská BBC. Väčšina mandátov v Európskom parlamente totiž zostáva v rukách centristických strán. Aby ovplyvnila dianie únie, bude sa musieť krajná pravica spojiť, čo pre ňu predstavuje obrovskú výzvu. Takmer každá zo strán má totiž podľa BBC svoje odlišné národné priority a hlboko zakorenené rozdiely. Týka sa to napríklad práve aj podpory Ukrajiny.

„Keď sa pozrieme na výsledky volieb, nemožno v rámci EP napriek ľahkému posilneniu krajnej pravice očakávať výraznejšie komplikácie pomoci Ukrajine,“ povedal ČTK Faktor. „Ako súčasná veľká koalícia EPP-Renew-S & D, tak aj zelení či konzervatívci, ktorí by mohli do povolebného rokovania prehovoriť, sa v tomto ohľade stavajú k podpore Ukrajiny pozitívne a aj samotná Ursula von der Leyenová sa niekoľkokrát vyjadrila, že EPP ako najsilnejšia frakcia bude hľadať partnerov iba medzi stranami, ktoré sú Proeurópske a proukrajinské,“ do­dal.

Ako však doplnil, výsledky volieb tiež ukázali, že sa k podpore extrémistických strán čoraz častejšie uchyľujú voliči naprieč celým európskym kontinentom. „Dlhodobo by tak tento trend mohol spôsobiť problémy pre podporu Ukrajiny aj na úrovni Európskej rady. Už v súčasnosti totiž EÚ často naráža na veta zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána, k nemu by sa v budúcnosti čoraz častejšie mohli pridávať aj iní lídri, napríklad slovenský premiér Robert Fico či noví premiéri Holandska alebo Rakúska,“ uviedol Faktor.

15:00 Rusko sa pokúša naverbovať do svojej armády Afričanov, ktorých potom plánuje nasadiť v bojoch proti Ukrajine. V najnovšej aktualizácii o vývoji vojny na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Podľa Britov sú ruské snahy znakom toho, že v Rusku sa nachádza nedostatok väzňov, ktorých by mohli zmobilizovať do armády. Práve túto kategóriu občanov predtým Moskva používala pri mobilizácii, aby zmiernila nespokojnosť verejnosti.

Britská spravodajská služba tvrdí, že Rusko zintenzívňuje svoje pokusy o nábor občanov z viacerých afrických krajín vrátane Rwandy, Burundi, Konga a Ugandy na boj proti Ukrajine, pričom sľubuje mesačné odmeny vo výške dvetisíc až 2 200 dolárov a perspektívu získať ruské občianstvo.

Analytici Spojeného kráľovstva naznačujú, že táto kampaň odráža snahy Ruska aktívne nahradiť značné personálne straty a podporiť útočné akcie na viacerých frontoch naraz.

„Keďže v Rusku pravdepodobne dosiahli obmedzený počet odsúdených, Rusko pravdepodobne rozšíri svoj nábor na globálny juh, aby sa vyhlo ďalšej mobilizácii v samotnom Rusku. Okrem toho, že je nepopulárna pre prezidenta Putina a ruskú vládu, predchádzajúca mobilizácia pre vojnu mala za následok rekordný nedostatok pracovných síl a exodus kvalifikovaných pracovníkov, ako sú lekári a IT odborníci,“ konštatujú Briti.

Cuba Russia Ukraine War Čítajte aj Moskva láka Kubáncov do vojny na Ukrajine. Ich životnosť sa ráta len na dni

14:52 Vjačeslav Gladkov, gubernátor Belgorodskej oblasti, uviedol, že štyria ľudia utrpeli zranenia pri výbuchu míny. Jedným z nich bol kameraman ruskej štátnej televízie Rossija 24. Je v ťažkom stave, má poranenia brucha a ramena. Ďalšími zranenými sú vojaci, jeden z nich skončil v nemocnici, ďalší majú podľa Gladkova ľahšie zranenia.

14:42 Ruský prezident Vladimir Putin v nasledujúcich týždňoch navštívi Severnú Kóreu, uviedol denník Vedomosti s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Veľvyslanec Ruska v KĽDR Alexander Macegora potvrdil, že Putinova návšteva ázijskej krajiny sa už aktívne pripravuje, konkrétny dátum však zatiaľ nie je jasný. Putin by 19. alebo 20. júna mohol tiež navštíviť Vietnam, uviedli tamojší predstavitelia. Do Hanoje by ruský prezident s najväčšou pravdepodobnosťou dorazil po návšteve Severnej Kórey.

Rusko, KĽDR, Kim Čong-un, Vladimir Putin, Vladivostok, summit Čítajte viac Putin po viac ako 20 rokoch navštívi Severnú Kóreu. Privezie si odtiaľ pracovných migrantov?

14:39 Miestny ukrajinský predstaviteľ v pondelok poprel tvrdenie čečenského lídra, že ruské sily pod vedením čečenskej špeciálnej jednotky prevzali kontrolu nad pohraničnou dedinou Ryživka na severovýchode Ukrajiny.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v nedeľu uviedol, že jednotka Achmat-Čečensko stála na čele ruských jednotiek pri preberaní moci nad obcou Ryživka v Sumskej oblasti na Ukrajine.

„Rozsiahly plánovaný postup“ spôsobil „značné straty ukrajinskej strane, ktorá bola nútená ustúpiť“, povedal Kadyrov.

Jurij Žarko, miestny predstaviteľ v meste Sumy, však v komentári pre ukrajinské médiá Suspilne prítomnosť ruských jednotiek v Ryživke poprel.

Šéf ukrajinského vládneho centra pre boj proti dezinformáciám Andrij Kovalenko na platforme Telegram uviedol, že ruské sily sa pokúsili otestovať ukrajinskú obranu na fronte pri Ryživke. Dodal, že ukrajinské sily majú situáciu pod kontrolou, ale hrozba ruských akcií v pohraničnej oblasti pretrváva.

Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že jeho sily dobyli obec Staromajorske v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Podľa ruského rezortu sa armáde darí postupovať hlbšie do obrany nepriateľa a získala kontrolu nad obcou Staromajorske juhozápadne od mesta Doneck ovládaného ruskými silami.

Agentúra Reuters upozorňuje, že správy z bojiska nie je možné nezávisle overiť.

Ukrajinskej armáde sa podarilo oslobodiť Staromajorske vlani v júli počas letnej protiofenzívy. Obec leží na južnom fronte na juhozápade Doneckej oblasti, kde v súčasnosti prebiehajú tvrdé boje.

Ukrajinská armáda strieľa z kanónu D-30 smerom...
Ukrajinský vojak drží granát do húfnice na...
+3Ukrajinskí vojaci sedia v samohybnej húfnici na...

13:51 Ruská armáda nasadila na hraniciach svojej krajiny s ukrajinskou Charkovskou oblasťou takzvané blokačné protiústupové jednotky tvorené kadyrovcami, čiže príslušníkmi prokremeľských síl čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Ich cieľom je zabrániť ústupu alebo dezerciám ruských vojakov, povedal to hovorca ukrajinskej operačnej strategickej skupiny Chortycia Nazar Vološyn pre národnú ukrajinskú televíziu.

„Koniec-koncov sily nepriateľa utrpeli straty a sú porazené. Takže na podporu ich akcií je nepriateľ nútený manévrovať s rezervami, presúvať jednotky k blízkosti našej štátnej hranice a dopĺňať svoje sily a techniku," dodal Vološyn.

Ukrajina, vojak, vojna Čítajte aj 821. deň : Ukrajinci prešli v Charkovskej oblasti do protiútoku. Na Kryme odpálili Rusom veliteľské centrum

13:49 Rusko pozorne sleduje volebné zisky krajne pravicových strán vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), vyhlásil v pondelok Kremeľ.

„Zatiaľ môžeme vidieť, že väčšina je proeurópska a proukrajinská… no vidíme trend nárastu popularity krajne pravicových strán,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrj Peskov s tým, že Rusko tento proces pozorne sleduje.

Podľa čiastkových výsledkov volieb z jednotlivých krajín EÚ eurovoľby vyhrala Európska ľudová strana (EPP), nasledovaná socialistami a demokratmi (S&D) a liberálmi z Obnovme Európu (RE).

Heléne Fritzonová, švédski sociálni demokrati Čítajte aj Krajná pravica na Severe pohorela a je na ústupe. Problém s migráciou vo Švédsku neoslovil

13:31 Ukrajinský generálny štáb informoval, že Kyjev zasiahol protilietadlový systém S-400 pri meste Džankoj na Kryme a dva menej sofistikované systémy S-300 na ďalších dvoch miestach na polostrove. Podľa Kyjeva ruská protivzdušná obrana nezachytila žiadnu z odpálených rakiet a radary ruských systémov prestali fungovať.

Ruské sily systémy S-300 a S-400 počas vojny proti Ukrajine používajú aj na ostreľovanie pozemných cieľov.

Podľa telegramových kanálov zaoberajúcich sa dianím na Kryme bola v noci na dnes krátko prerušená prevádzka na Krymskom moste a z niekoľkých miest na polostrove sa ozývali výbuchy.

Ukrajinci zničili systém S-400. Ruská protivzdušná obrana sa nevie brániť
Video
Vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany (GUR) oznámila, že sa jej na okupovanom Kryme podarilo zničiť ruský protilietadlový raketový systém S-400. / Zdroj: GUR

13:15 Obmedzené povolenia na zasiahnutie cieľov v Rusku zbraňami poskytnutými USA znížili ruský bezpečný priestor o 16 %. V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena mierne upravila svoju politiku, aby umožnila Ukrajine používať zbrane dodané USA na zacielenie vybraných ruských vojenských pozícií v rámci obmedzenej časti ruského územia pri hraniciach s Ukrajinou. Táto úprava znížila rozsah zabezpečenej pozemnej oblasti Ruska o 16 %.

„Politika USA naďalej chráni veľkú väčšinu ruského operačného tyla a hlbokého tyla a politika USA zakazuje Ukrajine používať ATACMS kdekoľvek v Rusku,“ uvádzajú analytici z ISW.

Politika USA, ktorá Ukrajine obmedzuje používanie týchto zbraní, v skutočnosti vytvorila akúsi „svätyňu“. Hoci je toto územie v dosahu zbraní poskytnutých USA, zostáva toto územie v dôsledku týchto obmedzení nedotknuté ukrajinskými údermi. Rusko využíva túto „svätyňu“ na ochranu svojich bojových síl, infraštruktúry velenia a riadenia, logistiky a podporných služieb, ktoré sú nevyhnutné pre jeho operácie na Ukrajine.

Odborníci z ISW naznačujú, že ukrajinské sily by mohli potenciálne zasiahnuť akékoľvek legitímne ruské vojenské ciele v dosahu systémov HIMARS v ruských oblastiach Belgorod, Kursk a Brjansk. Či však Ukrajina má oprávnenie na uskutočnenie takýchto úderov, zostáva neisté.

Philippines US Military Čítajte aj Americké himarsy sa triafajú. Do zbraní i psychiky Rusov

12:49 Lietadlá F-16 a vojenské letiská mimo územia Ukrajiny sa stanú legitímnymi terčmi pre Rusko, ak sa budú podieľať na bojových misiách proti ruským silám, vyhlásil dnes šéf branného výboru dolnej komory ruského parlamentu Andrej Kartapolov. S odvolaním sa na ruské médiá to uviedla agentúra Reuters.

Ukrajinský minister obrany Rustom Umerov koncom mája povedal, že americké lietadlá jeho krajiny dostane už veľmi skoro. Ich dodávky prisľúbilo niekoľko západných krajín a ukrajinskí letci teraz dokončujú výcvik.

Ruská agentúra RIA Novosti tvrdí, že sa Kyjev rozhodol rozmiestniť časť stíhačiek v zahraničí. Práve na to teraz reagoval Kartapolov, podľa ktorého sa takéto zahraničné letiská stanú legitímnymi terčmi v prípade, že odtiaľ ukrajinské lietadlá F-16 odštartujú, potom vstúpia do ukrajinského vzdutého priestoru, odkiaľ odpália rakety, a znovu sa vrátia na zahraničné letisko.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

12:27 Určitý počet stíhačiek F-16, ktoré Ukrajine darujú jej západní spojenci, bude umiestnený na leteckých základniach v zahraničí. Ako informuje web Kyiv Independent, povedal to vysokopostavený dôstojník velenia ukrajinských vzdušných síl Serhij Holubcov pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa.

„Určitý počet lietadiel bude na leteckých základniach mimo Ukrajiny. A to bude naša rezerva, ak bude potrebné pri bežnej údržbe chybné lietadlá vymeniť," konštatoval Holubcov. Počet lietadiel, ktoré budú na Ukrajine, bude závisieť od počtu vycvičených pilotov, dodal.

Francúzske stíhacie lietadlo Mirage 2000-5 Čítajte aj Ukrajinské nebo má nových predátorov: Francúzske stroje sú špecializované na jednu vec

12:24 Kremeľ bude pozorne sledovať predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku, ktoré po debakli svojej strany vo voľbách do Európskeho parlamentu vyhlásil prezident Emmanuel Macron. Dnes to povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý prístup súčasného francúzskeho vedenia k Rusku označil za „otvorene nepriateľský“.

Víťazstvo nacionalistického Národného združenia (RN) Marine Le Penovej v eurovoľbách vo Francúzsku označil Peskov za vnútornú francúzsku záležitosť. „My by sme sa nechceli zasahovať do týchto vnútorných záležitostí. Na rozdiel od niekedy rozširovaných ohováraní v Európe a Amerike sa nemiešame do vnútorných záležitostí iných krajín,“ tvrdil hovorca Kremľa.

Rusko podľa neho sleduje výsledky volieb do Európskeho parlamentu, v ktorých posilnili krajne pravicové a euroskeptické strany. Poznamenal ale, že „väčšina bude proeurópska a proukrajinská“.

Emmanuel Macron, Čítajte aj Vzostup nacionalistov: vo Francúzsku vyhrali s veľkým náskokom, Macron sa púšťa do obrovského risku

11:01 Z viacerých ruských regiónov ležiacich pri hraniciach s Ukrajinou bol v noci na dnes hlásený prílet ukrajinských dronov. Úradujúci gubernátor Kurskej oblasti Alexej Smirnov povedal, že na ňu útočilo osem bezpilotných lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany protivzdušná obrana zostrelila štyri tieto stroje nad Brjanskou oblasťou. Informuje o tom ruskojazyčný servis BBC.

Podľa Smirnova v Kurskej oblasti útočili drony, ktoré sa po zásahu cieľa zničia, ďalej kvadrokoptéry a jedna ťažká oktokoptéra, teda stroj s ôsmimi vrtuľami. Zasiahnuté boli dve administratívne budovy na dvoch rôznych miestach regiónu. Nikomu sa nič nestalo.

Ukrajinský vojak „Borčik“ obsluhuje...
Ukrajinský vojak „Manul“ zapína samovražedný...
+7Ukrajinský vojak „Korsar“ obsluhuje...

BBC podotýka, že ruské ministerstvo obrany sa v rannej zvodke o útoku dronov na Kurzkú oblasť nezmienilo a informovalo len o likvidácii štyroch bezpilotných lietadiel nad Brjanskou oblasťou. Podľa jej gubernátora Alexandra Bogomaza pri tom nevznikli žiadne škody a nikomu sa nič nestalo.

Ruský letecký úrad dnes na asi tri hodiny nariadil prerušiť prevádzku na letisku v Kazani. Toto opatrenie podniká v prípade hroziaceho alebo skutočného útoku dronov. Informácie o žiadnom takomto incidente dnes z Tatárstanu, ktorého je Kazaň správnym centrom, neprišli, avšak dronové útoky táto republika zažila už niekoľkokrát. Lietadlá, ktoré smerovali do Kazane, podľa agentúry RIA Novosti pristáli v Nižnekamsku a Samare.

Traja ľudia utrpeli zranenia pri ostreľovaní Šebekina neďaleko hraníc s Ukrajinou, informoval Vjačeslav Gladkov, gubernátor Belgorodskej oblasti, v ktorej toto mesto leží. Poškodené bolo elektrické vedenie a v časti Šebekina a dvoch okolitých obciach boli prerušené dodávky prúdu.

Server Meduza dnes informuje o tom, že v sobotu drony zasiahli ruský remorkér a nákladný čln v Taganrožskom zálive v Azovskom mori. Na oboch plavidlách vznikli menšie škody a dvaja členovia posádky utrpeli ľahké zranenia. Remorkér mal podľa plánov dopraviť nákladný čln do Azovského mora, aby tam chránil Krymský most spájajúci ruskú pevninu s Krymom, ktorý Rusko Ukrajine zabralo pred desiatimi rokmi. Po útoku sa kapitán remorkéru rozhodol vrátiť do prístavu Azov v Rostovke.

Ruský podmorský cintorín sa rozrástol. Ukrajinci potopili ďalšiu loď okupantov
Video
Ukrajinské morské drony boli na na love a ruský remorkér Saturn skončil na dne Čierneho mora. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

10:50 Rusko prišlo na Ukrajine podľa Kyjeva už o 519 750 vojakov. Len za ostatných 24 hodín straty Moskvy na personále predstavujú 1 190 ľudí. Informoval o tom generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, píše web Ukrajinská pravda.

Rusko v priebehu uplynulého dňa prišlo aj o 10 tankov, 13 obrnených bojových vozidiel pechoty, 51 delostreleckých systémov, jeden salvový raketomet, jedno lietadlo, jeden systém protivzdušnej obrany, 28 strategických a taktických bezpilotných lietadiel, jednu strelu s plochou dráhou letu, 56 vozidiel a cisterien a 14 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

Celkovo ruské straty na technike podľa Ukrajiny rátajú už 7 879 tankov, 15 144 obrnených bojových vozidiel pechoty, 13 644 delostre­leckých systémov, 1 098 salvových raketometov, 358 lietadiel, 837 systémov protivzdušnej obrany, 11 010 strate­gických a taktických bezpilotných lietadiel, 2 278 striel s plochou dráhou letu, 18 618 vozidiel a cisterien a 2 267 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

10:10 Deväťdesiat krajín a organizácií dosiaľ potvrdilo účasť na blížiacej sa mierovej konferencii o Ukrajine, ktorú bude hostiť 15. a 16. júna Švajčiarsko v hotelovom komplexe Bürgenstock. Uviedla to v pondelok švajčiarska vláda, píše TASR na základe správy agentúry Reuters.

Cieľom konferencie bude „spoločne definovať plán“, ako zapojiť Kyjev a Moskvu do budúceho mierového procesu, informovala švajčiarska vláda. Rusko podľa nej na konferenciu pozvané nebolo, pretože naznačilo, že nemá záujem sa na nej zúčastniť. Švajčiarsko však zároveň zdôraznilo, že Rusko musí byť súčasťou mierového procesu.

Mierovú konferenciu o Ukrajine organizuje Švajčiarsko na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajina sa snaží dosiahnuť čo možno najvyššiu účasť a dúfa, že získa širšiu medzinárodnú podporu svojej vízie o podmienkach potrebných na ukončenie vojny s Ruskom. Pozvánku na konferenciu dostalo približne 160 krajín.

Zelenskyj Čítajte aj Prelamuje Zelenskyj ľady? Orbána pozval na mierový summit. Premiér reagoval

8:50 Ukrajinské vojenské lietadlo v nedeľu prvýkrát zasiahlo cieľ na ruskom území. Ukrajinský vojenský zdroj pod zárukou anonymity potvrdil zásah „ruského veliteľského uzla“ v Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí so severovýchodnou Ukrajinou. TASR informuje podľa správy britskej spravodajskej televízie Sky News.

„Misia ukrajinských vzdušných síl zasiahla ruský veliteľský uzol v Belgorode. Aj keď stále prebieha hodnotenie škôd, je to potvrdené ako priamy zásah. Toto je prvá letecká munícia (použitá) proti cieľu v Rusku,“ uviedol ukrajinský zdroj.

Bezprostredne nebolo jasné, či to bola západná zbraň, ani aký typ munície bol použitý. Podľa nových pokynov schválených prezidentom Joeom Bidenom americkú muníciu na ruskej pôde možno použiť pri obrane mesta Charkov.

Aj niektorí ďalší západní spojenci nedávno ukrajinským ozbrojeným silám dovolili použiť nimi dodané zbrane aj na útoky proti vojenským cieľom v Rusku. Podľa ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva lorda Camerona je na Ukrajine, aby sa rozhodla, ako použije britské zbrane. Ide napríklad o riadené strely Storm Shadow, ktoré môžu odpaľovať aj ukrajinské lietadlá.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte aj Ruský bloger upozorňuje na prevahu ukrajinských dronov na bojisku

Ruské ministerstvo obrany cez víkend uviedlo, že jeho sily zostrelili niekoľko ukrajinských bezpilotných lietadiel v Belgorodskej oblasti. Nebolo jasné, či išlo o súčasť rovnakého útoku. Ukrajina cez víkend podnikla aj niekoľko ďalších útokov bezpilotných lietadiel hlboko na ruskom území.

Ukrajina oznámila aj zásah ruskej výsadkovej lode triedy Ropucha. Ukrajinský vojenský zdroj uviedol, že v sobotu večer ukrajinské sily podnikli „koordinovaný úder“ proti lodi, ktorá sa nedávno presunula do Azovského mora z Čierneho mora.

„Tento úspešný útok ukazuje Rusom, že nemôžu slobodne operovať ani v Čiernom mori, ani na východe,“ dodal zdroj. Podľa neho ide o piatu zo siedmich výsadkových lodí triedy Ropucha, ktoré ukrajinské útoky potopili alebo „sú neschopné prevádzky“. Ruská armáda používa lode triedy Ropucha na prepravu munície a zásob do okupovaného mesta Mariupol na ďalší tranzit na miesta bojov, uvádza zdroj.

„Zmarením ruských dodávok munície a kľúčových vojenských dodávok tento úder priamo podporí ukrajinské jednotky v ich pokračujúcom boji,“ uviedol zdroj.

8:18 Ukrajina pracuje na ďalšej dohode s Nemeckom o poskytnutí podpory po rozsiahlej ruskej invázii, ktorá sa začala pred viac ako dvoma rokmi, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Pripravujeme nové dohody pre Ukrajinu s európskymi partnermi – najmä s Nemeckom – o ďalších podporných opatreniach,“ povedal Zelenskyj v každodennom videopríhovore zverejnenom v nedeľu večer. Detaily o povahe potenciálnej dohody ukrajinský líder neposkytol.

Kyjev tiež „starostlivo pripravuje bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi našou krajinou a Spojenými štátmi“, dodal.

Zelenskyj už koncom apríla oznámil, že Kyjev a Washington pracujú na bilaterálnej bezpečnostnej dohode, ktorá je súčasťou pokračujúceho úsilia o zabezpečenie dlhodobej podpory pre jeho vojnou sužovanú krajinu.

Spojené štáty sú najdôležitejším spojencom Ukrajiny, ktorá vzdoruje vojenskej agresii ruských síl na juhu a východe krajiny vrátane intenzívneho leteckého bombardovania. Ukrajina tiež uzavrela dvojstranné bezpečnostné pakty s Britániou, Nemeckom a Francúzskom. Dohody predpokladajú perspektívu finančnej a vojenskej pomoci v nasledujúcich rokoch. Žiadna krajina však zatiaľ Kyjevu neposkytla bezpečnostné záruky. Očakáva sa, že dohoda s USA to zmení.

6:00 Podľa nedeľných správ od oboch strán viac ako dva roky trvajúceho konfliktu sa zdá, že ruské sily napredujú k svojmu dlhodobému cieľu dobyť strategické ukrajinské mesto Časiv Jar, uviedla agentúra Reuters.

Časiv Jar je na vyvýšenom mieste asi 20 km západne od Bakhmutu, mesta, ktoré ruské sily obsadili pred rokom po mesiacoch bojov, ktoré zrovnali so zemou takmer všetky jeho budovy. Obe strany ho vnímajú ako potenciálny východiskový bod pre postup Ruska na kľúčové mestá Kramatorsk a Sloviansk.

Ukrainska pravda citovala vojenský zdroj a bloggera, ktorí povedali, že ruské sily začali okupovať časť mesta pozdĺž kanála.„Za posledný týždeň došlo k viac ako 1 500 prípadom ostreľovania predmestia Časiv Jar od severu na juh,“ uviedol zdroj.

Zdroj uviedol, že ruskí vojaci používali navádzané letecké bomby na čistenie oblastí pozdĺž hlavnej cesty a „s podporou rakiet dlhého doletu a bezpilotných lietadiel začali postupovať vpred a budovať svoje pozície“.

Ruská 98. divízia výsadkárov na Telegrame uviedla, že ukrajinské sily „robia všetko, čo je v ich silách, aby zabezpečili, že sa naše jednotky neposunú cez kanál a nezaujmú pozície v ‚Novom‘ okrese na druhej strane“. Ruské útočné jednotky pokračujú v čistení oblasti kanálov, uviedli výsadkári.

Video zverejnené oboma stranami ukázalo vojakov, ktorí si prechádzajú prakticky zničenými oblasťami mestského centra a kontrolujú budovy, napísal Reuters.

Ruské sily postupne postupujú v oblastiach východného frontu odvtedy, keď mesto Avdijivka vo februári padlo do ich rúk. Začali tiež cezhraničnú inváziu na severovýchode Charkovskej oblasti, hoci Ukrajina tvrdí, že ich postup bol zastavený, napísala agentúra Reuters. Ukrajina útoky očakávala, vrchný veliteľ Olexandr Syrskyj pred viac ako mesiacom povedal, že Rusi chceli mať Časiv Jar dobytý v čase osláv sovietskeho víťazstva v druhej svetovej vojne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nedeľnom večernom prejave nespomenul Časiv Jar, ale povedal, že oblasť okolo mesta Pokrovsk na juhozápade zostáva sektorom, ktorý sa dá najťažšie brániť. „Toto je najtvrdšia oblasť na celej frontovej línii, kde je tlak zo strany okupantov najväčší,“ povedal. „Každý deň je to miesto s najvyšším počtom stretov. Len včera tam bolo viac ako 40 útokov a k dnešnému dňu ich bolo viac ako 20.“

753 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine