Bezpečnostná rada OSN prijala návrh na prímerie medzi Izraelom a Hamasom

Bezpečnostná rada OSN v pondelok prijala rezolúciu predloženú Spojenými štátmi na podporu návrhu prímeria medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, ktorý minulý týždeň predstavil americký prezident Joe Biden. Rusko sa hlasovania zdržalo, informuje TASR podľa správ agentúr Reuters, AFP a DPA.

10.06.2024 22:47
Izrael Palestína Gaza tank Foto: ,
Izraelský tank sa nachádza v blízkosti hraníc s Pásmom Gazy na juhu Izraela 11. apríla 2024.
debata (1)
Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Text rezolúcie, ktorú podporilo 14 z dovedna 15 členov Bezpečnostnej rady, „víta“ návrh na prímerie a prepustenie rukojemníkov, ktorý 31. mája predstavil americký prezident Biden a vyzýva príslušné strany, aby „bezodkladne a bezpodmienečne v plnej miere implementovali jeho podmienky.“

Agentúra AP pripomína, že ide o prvú rezolúciu prijatú Bezpečnostnou radou OSN, ktorá vyjadrila podporu plánu na prímerie zamerané na ukončenie ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a Hamasom v Gaze.

Hnutie Hamas privítalo rezolúciu

Palestínske radikálne hnutie Hamas privítalo v pondelok rezolúciu prijatú Bezpečnostnou radou OSN (BR OSN), ktorá podporuje plán na prímerie v Gaze, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

Hamas v reakcii zároveň vyjadril pripravenosť na spoluprácu so sprostredkovateľmi v súvislosti s implementáciou princípov trojfázového plánu na prímerie v konflikte v Pásme Gazy.

Izraelskí vojaci na obrnených vozidlách pri...
Izraelskí vojaci na obrnených vozidlách pri...
+5Izraelskí vojaci pri hraniciach s Pásmom Gazy...

Rezolúciu v pondelok privítala aj Palestínska samospráva, ktorá uviedla, že podporuje akúkoľvek rezolúciu vyzývajúcu na okamžité prímerie a zachovanie jednoty palestínskeho územia, píše Reuters.

Vojna v Gaze vypukla po bezprecedentnom útoku palestínskych militantov na územie Izraela zo 7. októbra 2023. Zahynulo počas neho približne 1200 ľudí, väčšinou civilistov, kým zhruba 250 ďalších militanti zajali a odvliekli do Gazy.

Izrael reagoval pozemnou i vzdušnou ofenzívou v Gaze, ktorá si doposiaľ vyžiadala vyše 36.700 obetí na životoch, väčšinou žien a detí. Došlo tiež k zničeniu takmer 80 percent všetkých budov v tejto pobrežnej palestínskej enkláve, uvádza OSN.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas