Iránom podporovaní povstalci v Jemene tvrdia, že sieť bola napojená na americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) a roky vykonávala v Jemene špionážnu činnosť, pričom spočiatku to robila prostredníctvom veľvyslanectva Spojených štátov.
Povstalci vo vyhlásení dodali, že zadržané osoby pracovali pod „krytím medzinárodných organizácií a agentúr OSN“. Počet zadržaných neuviedli.
OSN v piatok informovala, že medzi humanitárnymi pracovníkmi, ktorých uniesli húsíovia, bolo 11 jej zamestnancov vrátane šiestich členov Úradu vysokého komisára pre ľudské práva (OHCHR). OSN požiadala o prepustenie týchto pracovníkov. Na ich prepustenie vyzvali v otvorenom liste aj aktivisti aj právnici.
Čítajte viac Jemenskí povstalci hrozia po útokoch USA a Veľkej Británie eskaláciou konfliktuJemenská vláda uviedla, že v rámci „masívnej únosovej kampane“ boli zadržané desiatky zamestnancov OSN a iných medzinárodných organizácií.
Ľudskoprávna organizácia Majjún vo svojom vyhlásení menovala aj ďalšie humanitárne iniciatívy, ktorých pracovníkov zadržali húsíovia v štyroch provinciách – Amrán, Hudajdá, Sáda a Saná.
Majjún kroky húsíov ostro odsúdil ako „nebezpečnú eskaláciu“. Podľa organizácie ide o porušenie imunity zamestnancov OSN na základe medzinárodného práva.
Podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) húsíovia od začiatku jemenského konfliktu v roku 2014 zadržiavali a mučili stovky civilistov vrátane pracovníkov OSN a mimovládnych organizácií.
Čítajte viac Jemenskí povstalci chceli uniesť loď. Obrancovia po nich spustili streľbu a plavidlo ubránili