Na severovýchode Číny niekto v parku pobodal štyroch lektorov z USA

V meste Ťi-lin na severovýchode Číny niekto s nožom zaútočil na štyroch lektorov zo Spojených štátov, keď boli na vychádzke v parku v rámci pobytu na miestnej univerzite. Informovali o tom v noci na utorok americké médiá s odvolaním sa na zdroje zo štátu Iowa, odkiaľ obete útoku pricestovali.

11.06.2024 08:32
čína polícia Foto: ,
Ilustračná snímka
debata

Podrobnosti o zraneniach Američanov neboli známe, čínske úrady sa podľa agentúry AP k prípadu nevyjadrili.

Napadnutí lektori sú pracovníkmi vysokej školy Cornell College a ich návšteva Číny bola podľa tejto inštitúcie súčasťou dlhotrvajúcej spolupráce s Beihua University v Ťi-line. Rektor Cornell College Jonathan Brand vo vyhlásení uviedol, že štvorica bola napadnutá, keď vyrazila do parku s jedným z čínskych kolegov.

Podľa rozhlasovej stanice Iowa Public Radio museli všetci štyria Američania do nemocnice. Rodina jednej z obetí oznámila, že všetci štyria útok prežili. Člen štátneho parlamentu v Iowe Adam Zabner povedal agentúre Reuters, že jedným z napadnutých je jeho brat. Na skupinu podľa neho zaútočil muž s nožom. Zabner tiež uviedol, že so svojím bratom po útoku hovoril a že sa mu darí dobre.

Oficiálne správy o útoku a stave obetí však neboli k dispozícii. Čínske úrady žiadne vyhlásenie nevydali a miestne médiá o ňom tiež neinformovali. Guvernérka Iowy Kim Reynoldsová medzitým vo vyhlásení odsúdila „hrôzostrašný útok“ a uviedla, že spolupracuje s ministerstvom zahraničia a štátnou delegáciou v Kongrese.

Útok prišiel v čase, keď vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sprevádzajú obchodné spory i nezhody v geopolitických otázkach vrátane vojny na Ukrajine a smerovania Taiwanu. Obe veľmoci sa zároveň snažia zachovávať mimovládnu spoluprácu a čínsky prezident Si Ťin-pching nedávno ohlásil plán pozvať do Číny 50 000 mladých Američanov v najbližších piatich rokoch. Americká diplomacia však varuje cestujúcich z USA, že im v Číne hrozí svojvoľné uväznenie alebo zákaz vycestovania.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #vražda