Rusko spustilo druhú fázu manévrov zahŕňajúcich taktické jadrové zbrane

Ruskí a bieloruskí vojaci začali druhú etapu manévrov, ktoré zahŕňajú cvičenia týkajúce sa použitia taktických jadrových zbraní. Podľa ruskej agentúry Interfax alebo serveru Meduza to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Prvá fáza cvičenia, ktoré nariadil ruský prezident Vladimir Putin, sa začala v máji. Bieloruskí vojaci sa zapojili do druhej fázy manévrov.

11.06.2024 12:15
debata (2)

„Počas cvičenia budú riešené otázky spoločného výcviku jednotiek ozbrojených síl Ruskej federácie a Bieloruskej republiky pre bojové použitie nestrategických jadrových zbraní,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Rusko-bieloruské jadrové manévre

Ruskí a bieloruskí vojaci začali druhú etapu manévrov, ktoré zahŕňajú cvičenia týkajúce sa použitia taktických jadrových zbraní.

Fotogaléria
Fotografia zverejnená ruským ministerstvom...
Ruský bombardér Tu-22M3, ktorý sa zúčastňuje na...
+1Ruská armáda počas príprav na spoločné...

Cieľom manévrov je podľa neho „udržať pripravenosť“ armád oboch krajín zaistiť suverenitu a územnú celistvosť takzvaného Zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Zväzové súštátie dvojice krajín formálne tvorí od roku 1999.

V prvej fáze manévrov ruské jednotky okrem iného cvičili používanie raketových systémov Iskander a letectvo hypersonických striel Kinžal. Oboje sú schopné niesť okrem konvenčných aj jadrové hlavice.

Test ruskej medzikontinentálnej balistickej strely (Archívne video)
Video

Taktické (nestrategické) jadrové zbrane sú menej deštruktívne ako strategické jadrové zbrane, ktoré dokážu zničiť celé mestá, ale aj tak majú významný ničivý potenciál.

Russia US Nuclear Treaty Čítajte viac Putin nariadil jadrové cvičenie pri hraniciach s Ukrajinou: Západ nás provokuje

Moskva minulý mesiac výslovne spojila manévre s tým, čo označuje za provokatívne vyhlásenie a hrozby niektorých západných predstaviteľov voči Rusku.

Vojnu na Ukrajine vo februári 2022 rozpútala invázia ruskej armády, ktorú Putin nariadil s argumentom, že treba zabezpečiť denacifikáciu a demilitarizáciu susednej krajiny. Západ Ukrajinu podporuje okrem iného dodávkami zbraní.

Moskva od invázie opakovane naznačuje možnosť použitia jadrových zbraní a v marci 2023 Putin oznámil, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové prostriedky.

Rusi na jadrové cvičenie vytiahli aj legendárny bombardér Tu-95MS (Archívne video)
Video

Ruská jadrová doktrína predpokladá „prísne obranné“ použitie jadrových zbraní v prípade útoku na Rusko zbraňami hromadného ničenia alebo v prípade jeho napadnutia konvenčnými silami, ktoré bude „ohrozovať samotnú existenciu štátu“.

V piatok Putin vyhlásil, že Rusko nepotrebuje na víťazstvo vo vojne na Ukrajine jadrové zbrane, čo sa vníma za doposiaľ najsilnejší signál z Kremľa, že nesiahne k jadrovému úderu.

Šéf Kremľa nevylúčil možné zmeny v ruskej jadrovej doktríne a uviedol, že Rusko by mohlo vykonať nový test atómovej zbrane, hoci dodal, že v súčasnej dobe pre takýto krok nevidí potrebu.

Alexander Lukašenko Čítajte viac Ruské jadrové zbrane v Bielorusku? Veľmi málo pravdepodobné, tvrdí expert OSN
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #jadrové zbrane