VIDEO: Päť ruských „korytnačiek“ útočilo na Krasnohorivku. Ukrajinci ich rozprášili dronmi

Ani špeciálne „brnenie“ nepomohlo ruským útočiacim tankom v ich snahe udrieť na ukrajinskú obec Krasnohorivka v Doneckej oblasti.

11.06.2024 15:04
korytnačí tank Foto:
Ruský korytnačí tank na ukrajinskom fronte.
debata (116)

Ukrajinské drony útočiacu kolónu ruských pozemných strojov spozorovali a 59. motorizovaná brigáda nemilosrdne udrela. „Päť ruských „korytnačích“ tankov sa rozhodlo zaútočiť na Krasnohorivku v Doneckej oblasti. Ich útok sa však zmenil na fiasko,“ uviedlo k útoku ukrajinské ministerstvo obrany.

Okrem klasických tankov boli medzi strojmi aj „zveľadené“ stroje, takzvané korytnačie tanky. Práve pri Krasnohorivke ich Rusi prvýkrát nasadili na jar tohto roka. Hoci ide o kuriózne riešenie, v praxi zdá sa funguje. Stroje pokryté plátmi železa, pancieru či plechu sa na ukrajinskom front objavujú opakovane. Hoci ich dodatočný „pancier“ neuchráni pred delostreleckou paľbou a tanky nemôžu točiť vežou, niektorí odborníci tvrdia, že takáto ochrana má aspoň do istej miery zmysel. Stroj tak dokáže plniť funkciu odmínovača či rušičky rádio-elektrického boja.

Ruské korytnačie tanky skončili na Ukrajine v plameňoch
Video

"Viem, že sa z toho ľudia smejú, ale nemyslím si, že je to šialená úprava,“ reagoval na sociálnej sieti vojenský analytik Rob Lee. „Rusi sa prispôsobujú konkrétnym podmienkam bojiska, na ktorom má Ukrajina veľa FPV dronov, ktoré zobrazujú operátorovi dianie z kamery stroja, ale málo protitankových striel, protitankových mín a delostrelectva. Takže dáva zmysel obetovať pozorovacie možnosti a schopnosť otáčať vežou na jednom tanku na čatu, keď stroj naraz dokáže zablokovať veľa frekvencií FPV dronov. Prioritou je dostať útočné skupiny pechoty cez otvorené polia do budov alebo obranných pozícií protivníka,“ vysvetlil účel korytnačích tankov Lee.

Dovolenka naviac

Ukrajinskí vojaci, ktorým sa podarí zničiť ruskú bojovú techniku, majú od mája nárok na dovolenku navyše, opatrenie schválila vláda. Systém má fungovať tak, že čím cennejšiu techniku ​​vojaci zneškodnia, tým viac voľna dostanú, píše internetový portál ukrajinskej televízie Kanal 24.

Prestrelka na bojisku: americký Bradley v službách Ukrajincov verzus Rusi
Video

Päť ďalších dní nad rámec obvyklej dovolenky bude za zničenie lietadla alebo lode. Štyri dni voľna armáda dá vojakom, ktorí zničia protilietadlový raketový systém, vrtuľník alebo radarový systém protivzdušnej obrany, tri dni za tank, bojové vozidlo pechoty alebo zostrelenie ťažkého bezpilotného lietadla dlhého doletu alebo rakety. Jeden deň voľna navyše sa bude vojakom počítať, pokiaľ zničí ľahké bezpilotné lietadlo s doletom do 70 kilometrov.

Veliteľ vojenského útvaru môže rozhodnúť o tom, že dovolenku navyše si môžu vziať aj ďalší až traja vojaci, ktorí sa podieľali na zničení nepriateľskej vojenskej techniky.

Kanal 24 uvádza, že ukrajinskí vojaci majú nárok na najviac 30 dní dovolenky za rok a nemožno si ju vybrať naraz. Na voľno majú nárok aj zo závažných rodinných dôvodov.

V prvých mesiacoch po ruskom vpáde na Ukrajinu ministerstvo obrany v Moskve informovalo, že príslušníkom inváznych vojsk vypláca odmeny za zničenie ukrajinskej a západnej vojenskej techniky.

116 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #tanky #vojna na Ukrajine