Vicezprezident Malawi zahynul pri nehode lietadla

Viceprezident Malawi Saulos Chilima (51) spolu s ďalšími deviatimi osobami zahynul pri nehode lietadla na severe krajiny, uviedol v utorok počas príhovoru malawijský prezident Lazarus Chakwera.

11.06.2024 12:44 , aktualizované: 13:48
Malawi / Saulos Chilima / Foto: ,
Viceprezident Malawi Saulos Chilima (vľavo) na letisku v meste Lillongwe sa zdraví s predstaviteľmi malawijskej vlády, 9. jún 2024
debata (2)

Lietadlo zmizlo v pondelok, keď pre zlé počasie nemohlo pristáť v severnom meste Mzuzu a dostalo príkaz vrátiť sa do hlavného mesta Lilongwe. Neskôr zmizlo aj z radarov leteckých úradov a nepodarilo sa s ním nadviazať kontakt.

Austrian Airlines / Lietadlo Čítajte viac Hororový let z Malorky do Viedne. Lietadlo sa dostalo do búrky, krúpy totálne zdevastovali prednú časť stroja

Trosky vojenského lietadla, v ktorom sa nachádzal viceprezident východoafrického štátu, sa našli v hornatej oblasti na severe krajiny po viac ako jednodňovom pátraní.

„Som hlboko zarmútený, je mi ľúto, že vám všetkým musím oznámiť, že sa z toho stala veľká tragédia. Pátrací a záchranný tím našiel lietadlo neďaleko kopca. Našli ho úplne zničené bez preživších,“ povedal Chakwera.

Päťdesiatjedenročný Chilima bol na ceste, aby zastupoval vládu na pohrebe bývalého ministra Ralpha Kasambaru. Na palube lietadla bola aj bývalá prvá dáma Patricia Shanil Dzimbiriová.

Chilima bol v Malawi obľúbený najmä medzi mladými ľuďmi a za viceprezidenta bol prvýkrát zvolený v roku 2014. V roku 2022 bol zatknutý a obvinený v korupčnom škandále, do ktorého bol zapletený britsko-malávijský podnikateľ. Minulý mesiac ho súd zbavil obvinení.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #Malawi