Politické strany v Holandsku sa dohodli na vytvorení pravicovej vlády. Wilders však premiérom nebude

Politické strany v Holandsku v utorok dosiahli finálnu dohodu o vytvorení pravicovej vlády. Uviedol to na sociálnej sieti X Geert Wilders, ktorého ultrapravicová Strana slobody (PVV) zvíťazila v novembrových predčasných parlamentných voľbách.

11.06.2024 13:41 , aktualizované: 14:08
Geert Wilders Foto: ,
Geert Wilders, líder krajne pravicovej Strany pre slobodu.
debata

„Dosiahli sme dohodu,“ uviedol v utorok pre médiá Wilders. Rokovania o rozdelení jednotlivých postov vo vláde trvali takmer štyri týždne.

PVV v novembrových predčasných voľbách získala 37 mandátov v 150-člennom parlamente. Minulý mesiac sa dohodla na vytvorení koalície s ďalšími tromi stranami – pravicovo liberálnou Ľudovou stranou slobody a demokracie (VVD) odchádzajúceho premiéra Marka Rutteho, konzervatívnou Novou spoločenskou zmluvou (NSC) a Farmársko-občianskym hnutím (BBB).

Wilders vtedy oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu premiéra, aby umožnil vznik tejto koalície. Premiérom má byť Dick Schoof, bývalý šéf tajnej služby AIVD a protiteroristického úradu NCTV, ktorý nie je spojený so žiadnou politickou stranou.

Podrobnosti o ostatných postoch vo vládnom kabinete nie sú bezprostredne známe. Možní ministri budú musieť čeliť otázkam v dolnej snemovni holandského parlamentu predtým, ako nová vláda zloží prísahu do rúk kráľa Willema-Alexandra.

Geert Wilders / Strana slobody / Čítajte viac Politické zemetrasenie: Voľby v Holandsku vyhrala Wildersova krajne pravicová strana
debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko