EÚ zabezpečila 665-tisíc dávok vakcín na prevenciu proti vtáčej chrípke

Európska komisia v utorok oznámila, že cez spoločné obstarávanie zabezpečuje 15 členským štátom EÚ prístup k 665-tisíc dávkam vakcín proti zoonotickej chrípke za účelom prevencie proti vtáčej chrípke.

11.06.2024 14:16
sliepka, hydina, vtáčia chrípka Foto:
debata (9)

Očkovacia látka je určená pre tých, ktorí sú najviac vystavení potenciálnym prenosom vtáčej chrípky z vtákov alebo zvierat na ľudí (zoonóza). Sú medzi nimi pracovníci v oblasti chovu hydiny a veterinárni lekári. Cieľom je zabrániť šíreniu alebo možnému prepuknutiu vtáčej chrípky v Európe a ochrániť občanov a ich živobytie.

Úrad EK pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) v utorok v rámci svojho mandátu v oblasti pripravenosti podpísal v mene zúčastnených členských štátov rámcovú zmluvu o spoločnom obstarávaní na dodávku 665-tisíc dávok očkovacej látky, ktoré by mali slúžiť ako prevencia pred pandémiou vtáčej chrípky. Členské štáty budú mať možnosť zakúpiť si ďalších 40 miliónov dávok vakcín počas trvania tejto zmluvy.

Na dobrovoľnom obstarávaní sa zúčastňuje 15 členských štátov EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru. Zmluva umožňuje každej zúčastnenej krajine objednať počet vakcín v závislosti od vnútroštátnych potrieb. Trvať bude najviac štyri roky.

H7N9, vtáčia chrípka, kmeň Čítajte viac Pacient nula zomrel na chronické ochorenia, nie na vtáčiu chrípku
9 debata chyba
Viac na túto tému: #vtáčia chrípka #vakcína