Turecko pokukuje po skupine krajín BRICS. Šéf diplomacie Fidan chválil rozmanitosť bloku

Turecko má záujem o silnejšie väzby na skupinu krajín BRICS, do ktorej patrí Rusko, Čína či India. Podľa tureckej tlače to ukazuje účasť ministra zahraničných vecí Hakana Fidana na schôdzke, ktorú táto skupina organizovala v ruskom Nižnom Novgorode. Na nej Fidan chválil napríklad rozmanitosť bloku, ku ktorému sa na začiatku roka pripojilo päť krajín z Afriky a Blízkeho východu.

11.06.2024 18:26
Turecko Istanbul politika voľby komunálne Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Fidan vystúpil na spoločnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí skupiny BRICS a ďalších prizvaných krajín. V prejave podľa tureckej tlače okrem iného zdôraznil rozmanitosť bloku či hodnotné vzťahy budované medzi členskými krajinami.

V Rusku sa Fidan, ktorý je predstaviteľ krajiny Severoatlantickej aliancie, stretol aj so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom a čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Iom. V utorok by mal Fidan rokovať aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Turecko už dlhšiu dobu vysiela signály, že má záujmy o úzke vzťahy so skupinou BRICS. Na začiatku júna Fidan naznačil, že by Ankara mohla mať záujem o členstvo v skupine, ktorá združuje krajiny z takzvaného globálneho Juhu.

BRICS / Luiz Inacio Lula da Silva / Si Ťin-pching / Cyril Ramaphosa / Nárendra Módí / Sergej Lavrov / Čítajte viac BRICS sa po 13 rokoch zrejme rozrastie. Pozvánku dostane šesť krajín z troch kontinentov

Minulý týždeň potom Kremeľ privítal rastúci záujem Turecka o skupinu BRICS, ktorej tento rok predsedá Rusko. Ankara však záujem o členstvo oficiálne neoznámila, píše provládny server Daily Sabah.

Turecká diplomacia sa však snaží pohybovať viacerými smermi. Tento týždeň by sa mal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zúčastniť časti summitu skupiny G7. Fidan by sa potom mal zúčastniť mierovej konferencie vo Švajčiarsku, na ktorú Rusko nebolo pozvané a Čína nevyšle svojich zástupcov, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Skupina BRICS združovala Rusko, Čínu, Indiu, Brazíliu a Juhoafrickú republiku a od 1. januára sa k nej pridali Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Irán, Egypt a Etiópia. Rokovania v Nižnom Novgorode sa však zúčastnili zástupcovia ďalších 15 krajín.

Podľa tureckej agentúry Anadolu oficiálna časť schôdze začala minútou ticha za iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zomrel v máji pri nehode vrtuľníka.

Raísí Čítajte viac Iránsky prezident zahynul pri páde vrtuľníka, spolu s ním aj šéf diplomacie. My sme to neboli, hlási Izrael
debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #BRICS