Pápež František opäť šokoval. Údajne povedal, že "vo Vatikáne je vo vzduchu cítiť buzerantstvo"

Pápež František podľa talianskych médií pri stretnutí s talianskymi biskupmi zopakoval hanlivé označenie pre homosexuálov, za ktorého použitie sa pred niekoľkými týždňami ospravedlnil.

12.06.2024 12:11
Pápež František Foto: ,
Pápež František
debata (60)

Pápež 20. mája povedal, že v cirkvi a niektorých seminároch je „príliš veľa buzerantov“. V utorok pri stretnutí s biskupmi za zatvorenými dverami údajne povedal, že „vo Vatikáne je vo vzduchu cítiť buzerantstvo“, a hoci mladí muži s homosexuálnymi tendenciami sú „dobrí chlapci“, je lepšie ich nevpúšťať do seminárov, píše dnes agentúra ANSA.

Františkove vyhlásenia podrývajú jeho imidž reformného pápeža, ktorý je otvorený zmene prístupu cirkvi aj voči LGBT komunite.

Denník Corriere della Sera v utorok uviedol, že pápež vetu údajne použil v kontexte kritiky „ideológie gayov“, ktorá je príliš silná a nevhodná pre štúdium v ​​kňazskom seminári, pokiaľ je pre dotyčného jeho homosexualita zdrojom hrdosti či pýchy.

Talianske médiá tiež citovali nemenovaných biskupov, ktorí sa na stretnutí zúčastnili, podľa ktorých si pôvodom argentínsky pápež nemusí uvedomovať hanlivosť talianskeho slova „frociaggine“, ktoré použil.

František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, má talianske korene, niektorých jazykových chýb a nepresností sa v taliančine dopustil už skôr. Údajné použitie hanlivého označenia o homosexuáloch by však bolo už druhým prípadom za niekoľko týždňov.

Keď termín pápež použil minulý mesiac, Vatikán vydal ospravedlňujúce vyhlásenie, podľa ktorého František „nemal v úmysle niekoho uraziť alebo sa vyjadriť homofóbne a ospravedlňuje sa tým, ktorí sa cítia pohoršení jeho použitím výrazu“, píše ANSA.

Pápež František Čítajte viac V cirkvi je príliš veľa buzerantov, povedal pápež František. Svoje slová oľutoval

Pápež František celkovo zmiernil postoj cirkvi k homosexualite, v minulosti napríklad vo vzťahu ku gayom vyhlásil: „Kto som ja, aby som ich súdil?“ Súčasne však zachováva katolícku dogmu, že prevádzkovanie homosexuálnych aktov je hriech.

Vatikán vo viacerých svojich dokumentoch zakazuje prijímať do seminárov ľudí, ktorí praktizujú rovnopohlavný sex, ktorí majú „hlboko zakorenené homosexuálne tendencie“ alebo sú priaznivci „gay kultúry“.

Otázkou sa zaoberajú aj nové pravidlá pre fungovanie seminárov, ktoré vypracovali talianski biskupi. Text Vatikán ešte neschválil. V Taliansku katolícka cirkev zaznamenala v posledných desaťročiach výrazný pokles záujmu o to stať sa kňazom.

Pápež František Čítajte viac Pápež vyjadril podporu transrodovým osobám. Boh nás miluje takých, akí sme
60 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #LGBTI+