Pavel prijal v Prahe Čaputovú, bola to jej posledná zahraničná cesta. Prezradila, čo chce robiť po skončení mandátu

Český prezident Petr Pavel prijal na Pražskom hrade slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá v stredu do Prahy pricestovala na svoju poslednú zahraničnú cestu vo funkcii. Slovenská prezidentka po stretnutí prezradila, že po skončení mandátu sa chce venovať oblasti vzdelávania a chce pôsobiť v akademickej sfére.

12.06.2024 16:29
debata (109)

Prezidentka si podľa vlastných slov chce počas najbližších mesiacov oddýchnuť. „Zároveň je jasné to, že nesmerujem do žiadnej politickej funkcie, odchádzam z politického priestoru. A tie ďalšie plány naznačím aspoň tak, že v tom ďalšom období by som sa veľmi rada venovala niečomu, čo som nazvala podpora rastu. Čo najbližšie k tomu je oblasť vzdelávania, možno akademická sféra,“ naznačila slovenská prezidentka svoje ďalšie pôsobenie.

Čaputovej posledná zahraničná cesta vo funkcii

Český prezident Petr Pavel prijal na Pražskom hrade slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá do Prahy pricestovala na svoju poslednú zahraničnú cestu vo funkcii.

Fotogaléria
Zľava partner slovenskej prezidentky Zuzany...
Český prezident Petr Pavel a slovenská...
+2Sprava český prezident Petr Pavel, slovenská...

Čaputová na svojej poslednej zahraničnej ceste v prezidentskej funkcii zopakovala, že vzťahy medzi SR a ČR sú mimoriadne a ich základ tvorí najmä ľudská blízkosť. „Zároveň sme si takí blízki, že si občas môžeme dopriať aj úprimnú a konštruktívnu spätnú väzbu… Som presvedčená, že táto mimoriadna blízkosť medzi našimi krajinami bude pokračovať aj ďalej,“ povedala slovenská prezidentka.

Re enactors, Normandia, vylodenie v Normandii, Čítajte viac V Normandii sa bojovalo aj za slobodu a lepšiu budúcnosť Slovenska, uviedla prezidentka Čaputová

Pavel sa Čaputovej poďakoval za spoluprácu a dodal, že na Pražskom hrade bude vždy vítaná. „Osobným prístupom pani prezidentky, jej ústretovosťou, otvorenosťou a korektnosťou boli vzťahy medzi našimi krajinami v posledných rokoch prehlbované a upevňované v tom žiaducom smere a za to jej patrí veľká vďaka,“ ocenil slovenskú hlavu štátu český prezident.

Čaputová v rámci svojej poslednej zahraničnej cesty v Česku zamieri do pražskej Botanickej záhrady, kde zasadí lipu ako národný strom SR v rámci projektu Korene osobností.

Zľava partner slovenskej prezidentky Zuzany... Foto: TASR, Barbora Vizváryová
Petr Pavel / Eva Pavlová / Juraj Rizman / Zuzana Čaputová / Zľava partner slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej Juraj Rizman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, český prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva počas stretnutia na Pražskom hrade, kde prezidentka SR absolvovala poslednú zahraničnú návštevu vo funkcii. Praha, 12. júna 2024

Ako podotkla jej kancelária, zámerom projektu je prepojiť spoločenský odkaz významných osobností z rôznych oblastí s prírodným bohatstvom Zeme. Večer sa slovenská prezidentka zúčastní na divadelnom predstavení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie Čítajte viac Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

Vo štvrtok prednesie prejav na 10. ročníku konferencie Prague European Summit, na ktorej si tiež prevezme ocenenie Vision for Europe. To sa od roku 2016 každoročne udeľuje osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj európskych ideálov. V minulosti ocenenie dostal napríklad bývalý český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg či slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda.

Pavel neskôr Čaputovej na Pražskom hrade udelí najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva. Čaputová rovnako Pavla ocení najvyšším slovenským vyznamenaním – Radom Bieleho dvojkríža.

Na záver rozlúčkovej návštevy sa na počesť slovenskej prezidentky uskutoční na Pražskom hrade slávnostný obed podávaný prezidentom ČR a prvou dámou. Zúčastnia sa na ňom osobnosti českého a slovenského politického a spoločenského života.

Zuzana Čaputová / Stanford / Čítajte viac Čaputová v Stanforde: Totalitu postavili na lži, demokracia musí byť postavená na pravde
109 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Pražský hrad #Petr Pavel #Zuzana Čaputová