Kosovo si pripomína 25. výročie svojho oslobodenia, keď sa srbské sily stiahli po bombardovaní NATO

Kosovo v oslavuje to, čo považuje za deň oslobodenia. Deje sa tak pri príležitosti 25. výročia stiahnutia sa srbských síl. Počas vojny v rokoch 1998 až 1999 so separatistami Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) etnických Albáncov srbské sily nedokázali splniť požiadavky Západu na zmierenie, čo prinútilo Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO) spustiť 78-dňovú bombardovaciu operáciu proti Srbsku. Tá vyústila do stiahnutia sa Srbska z Kosova.

12.06.2024 16:35
Kosovo, vojaci, kosovská armáda, Priština Foto: ,
Členovia kosovskej armády pochodujú na vojenskej prehliadke počas ceremónie pri príležitosti 25. výročia vstupu síl KFOR pod vedením NATO do Kosova, kľúčového momentu, ktorý ukončil zničujúcu vojnu, v hlavnom meste Priština Kosovo, 12. júna 2024.
debata (10)
kosovo nato Čítajte aj Baerbocková: Kosovo patrí do Rady Európy. Srbsko v takom prípade hrozí odchodom

Pri srbských represiách zomrelo približne 13-tisíc ľudí, väčšinou etnických Albáncov. Zhruba 1 600 ľudí je naďalej nezvestných. Srbsko odmieta oficiálne akceptovať nezávislosť Kosova, ktorú vyhlásilo v roku 2008. Kosovo uznalo viac ako 100 krajín vrátane USA a väčšiny západných krajín, nie však Rusko a Čína.

Cestopis: Kosovo je krajinou-nekrajinou
Video
Krajina-nekrajina. Cestovatelia ju nemôžu zarátať medzi navštívené krajiny. Slovensko totiž Kosovo de iure považuje za súčasť Srbskej republiky. O Kosove sa mnohí z nás dozvedeli až v roku 1999, keď územie začala čistiť juhoslovanská armáda. Nasledovali bombové nálety krajín NATO. Aliančné lietadlá preleteli aj ponad Slovenskom. Kosovo vyhlásilo roku 2008 samostatnosť. Dnes túto krajinu uznáva 98 krajín sveta.

Kosovský premiér Albin Kurti povedal, že politickým cieľom krajiny je integrácia do Európskej únie, zatiaľ čo vojenským cieľom Kosova je členstvo v NATO.

Emmanuel Macron / Aleksandar Vučič / Čítajte aj Srbsko patrí do EÚ a nikam inam, vyhlásil Macron po stretnutí s Vučičom

Vzťahy medzi Kosovom a Srbskom sa za ostatný rok ešte viac zhoršili a roky normalizačných rozhovorov podporovaných Európskou úniou nepriniesli pokrok. Bývalý prezident USA Bill Clinton na sociálnej sieti X okomentoval 25. výročie oslobodenia Kosova slovami, že letecká operácia NATO ukončila „desaťročie represií a brutálnych etnických čistiek“.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Kosovo #Albánci #bombardovanie Srbska