Kmec: Slovensko podporí Ukrajinu pri jej obnove aj integrácii do EÚ

Na Konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne Slovensko potvrdilo, že chce podporovať Ukrajinu v jej obnove a európskej integrácii. Uviedol to vo svojom vystúpení podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec.

12.06.2024 18:00
Ukrajina stretnutie PHT070
Konferencia o obnove Ukrajiny v Berlíne.
debata (11)

„Slovensko stojí pri Ukrajine v jej snahe o obnovu a európsku integráciu. Naša pomoc nebude len humanitárna a technická, ale aj ekonomická. Veríme, že spoluprácou môžeme vybudovať lepšiu budúcnosť pre obe krajiny,“ povedal Kmec.

Slovenská delegácia rokovala aj s inými krajinami, kde sa otvárajú možnosti na spoluprácu. Počas stretnutia s tureckým štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Mehmetom Kemalom Bozayom boli diskutované investičné príležitosti tureckých firiem na východnom Slovensku. Tieto investície môžu slúžiť ako vstupná brána pre export na Ukrajinu v rámci jej obnovy. Obe strany sa dohodli sa na organizovaní stretnutí podnikateľských sektorov, aby sa posilnila spolupráca v oblasti stavebníctva, energetiky, logistiky a obrany, uvádza úrad podpredsedu vlády.

„Spoločne s Tureckom sme identifikovali veľký potenciál pre rozvoj vzájomného obchodu a investícií. Naše krajiny majú príležitosť spolupracovať na obnovách Ukrajiny, čo prinesie prospech všetkým zúčastneným stranám,“ povedal Kmec.

Podpredseda vlády absolvoval aj stretnutie s premiérom Gruzínska Iraklim Kobakhidzem a vyjadril podporu vstupom tejto krajiny do EÚ.

„Slovensko pevne podporuje Gruzínsko v jeho európskych ambíciách a rozumieme výzvam, ktorým čelí. Spoločne môžeme dosiahnuť významný pokrok v našich bilaterálnych vzťahoch a ekonomickom rozvoji,“ uzavrel Kmec.

Podpora Ukrajiny je aj strategickou šancou zapojiť slovenské firmy do jej obnovy. „Naša pomoc Ukrajine nie je len aktom solidarity, ale aj príležitosťou pre naše firmy a občanov. Spoluprácou môžeme vybudovať silnejšie ekonomické väzby a prispieť k stabilite a prosperite celého regiónu,“ dodal Kmec.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Ukrajina #vojna na Ukrajine