Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

Ruská jadrová ponorka a niekoľko lodí vojnového námorníctva vplávalo v stredu do havanského prístavu. Ostať tam majú do 17. júna.

12.06.2024 19:01
debata (23)

Prvá do prístavu vplávala tankovacia loď Akademik Pašin s remorkérom Nikolaj Čiker. Neskôr dorazila aj fregata triedy Admirál Gorškov a napokon ponorka na jadrový pohon Kazaň.

Žiadne z týchto plavidiel nemalo na palube jadrové zbrane, čo potvrdili aj Spojené štáty. Nemenovaný predstaviteľ Washingtonu poznamenal, že prítomnosť ruských plavidiel na Kube nepredstavuje žiadnu hrozbu pre USA.

Kubánci vítali ruskú jadrovú ponorku i bojové lode

Ponorka a niekoľko lodí ruského vojnového námorníctva vplávalo do havanského prístavu.

Fotogaléria
Ľudia odetí v ruských zástavách sledujú ruskú...
Kubánci sledujú ruskú fregatu triedy Admirál...
+6Kubánci sa pozerajú na ruskú fregatu triedy...

Podľa ruského ministerstva obrany toto zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím presných rakiet v Atlantickom oceáne.

Kuba minulý týždeň ozrejmila, že návšteva ruských plavidiel je súčasťou bežnej praxe, ktorú má Havana so spriatelenými krajinami.

Výcviková loď / Loď / Perekop / Čítajte viac Štyri ruské plavidlá vrátane ponorky na jadrový pohon budú kotviť v Havane

Havana leží iba približne 160 kilometrov od americkej námornej základne Key West na Florida. „Návšteva ruských lodí je spôsob, akým ruský prezident Vladimir Putin pripomína Západu, že Moskva dokáže pôsobiť ako vyzývateľ Washingtonu aj v jeho sfére vplyvu,“ povedal politológ William Leogrande z Americkej univerzity vo Washingtone.

Rusko sleduje stíhačky, tanky, ponorky i lietadlá NATO. Vytrvalý obranca pokračuje (Archívne video)
Video

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel sa stretol s Vladimirom Putinom v máji už po štvrtý raz, keď sa zúčastnil na vojenskej prehliadke v Moskve. Vyhlásil vtedy, že Rusko môže s podporou Havany vždy počítať. Moskva zas Kube v marci poskytla 90-tisíc ton ropy, ktorej má ostrov nedostatok, a prisľúbila aj podporu ďalších projektov.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #ponorka