Rana pre Budapešť. Bruselu musí zaplatiť penále 80 miliárd forintov. Neprijateľné, hromží Orbán

Maďarsko musí zaplatiť jednorazovú pokutu 200 miliónov eur (asi 80 miliárd forintov) a penále vo výške jeden milión eur za každý deň omeškania za nedodržanie rozsudku Súdneho dvora EÚ. Súd EÚ to oznámil vo svojom vyhlásení. Prípad súvisí s migráciou. Budapešť podľa súdu nezaviedla potrebné opatrenia vo svojej migračnej politike, ktoré žiadal súd už vo svojom verdikte z decembra 2020. Maďarský premiér Viktor Orbán v reakcii vyjadril nesúhlas s pokutou a označil ju za neprijateľnú.

13.06.2024 10:05 , aktualizované: 12:10
debata (160)

Podľa súdu sa Maďarsko „úmyselne vyhýba uplatňovaniu spoločnej únijnej politiky ako celku“, čo predstavuje „bezprecedentné a mimoriadne závažné porušenie práva EÚ“.

„Rozhodnutie SDEÚ udeliť Maďarsku pokutu 200 miliónov eur plus jeden milión denne za ochranu hraníc Európskej únie je neslýchané a neprijateľné. Zdá sa, že pre bruselských byrokratov sú dôležitejší nezákonní migranti než ich vlastní občania EÚ,“ napísal Orbán v angličtine na sociálnej sieti X.

orbán Čítajte viac Orbán tvrdí, že migrácia a terorizmus idú ruka v ruke

Súdny dvor už v decembri 2020 rozhodol, že Maďarsko nedodržalo pravidlá stanovené právom Únie týkajúce sa napríklad postupov pri poskytovaní medzinárodnej ochrany a vrátenia štátnych príslušníkov tretích krajín s nelegálnym pobytom. Pochybenia sa podľa súdu týkali konkrétne napríklad nezákonného zadržiavania žiadateľov o medzinárodnú ochranu v tranzitných zónach či nedodržania ich práva zostať na maďarskom území do konečného rozhodnutia o odvolaní proti zamietnutiu ich žiadosti.

Migrant / Migranti / Čítajte viac Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov

„Vzhľadom na to, že Maďarsko stále nesplnilo rozsudok z roku 2020 (s výnimkou tranzitných zón, ktoré Maďarsko uzavrelo pred vydaním tohto rozsudku), podala Európska komisia novú žalobu pre nesplnenie povinnosti, v ktorej sa domáhala uloženia finančných sankcií,“ uviedol teraz súd.

Máme už stav klimatickej núdze? Kedy na rovníku nebude voda a nastane masívna klimatická migrácia?
Video

Súd EÚ vo svojom novom verdikte uviedol, že Maďarsko neprijalo opatrenia potrebné na to, aby vyhovelo rozsudku z roku 2020. Nesplnením svojej povinnosti Budapešť preniesla zodpovednosť vrátane finančnej zodpovednosti na ostatné členské štáty, ktoré sa tak museli zaoberať prijímaním žiadateľov o medzinárodnú ochranu, posudzovaním ich žiadostí a ich vrátením. To podľa súdu „vážne narušilo zásadu solidarity a spravodlivého zdieľania zodpovednosti medzi členskými štátmi“.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video
Archívne video.
160 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Súdny dvor EÚ #migračná politika