Kým bude pri moci Lukašenko, arménsky činiteľ do Bieloruska nepôjde, vyhlásil Pašinjan. Deň predtým varoval Kremeľ

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vo štvrtok vyhlásil, že nenavštívi Bielorusko, kým bude pri moci tamojší vodca Alexander Lukašenko. Informovali o tom ruské tlačové agentúry. O deň skôr šéf arménskej vlády povedal, že jeho krajina vystúpi z Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), obvinil pri tom tento vojenský pakt vedený Moskvou z neplnenia záväzkov a niektorých jeho členov z toho, že sa postavili na stranu Azerbajdžanu v konflikte s Arménskom.

13.06.2024 12:00
Nikol Pašinjan Foto: ,
Arménsky premiér Nikol Pašinjan
debata

„Ukázalo sa, že členovia aliancie neplnia svoje zmluvné záväzky, ale plánovali vojnu proti nám s Azerbajdžanom,“ uviedol v stredu v parlamente Pašinjan podľa agentúry AP bez bližších podrobností.

„Jeden z lídrov (krajín) ODKB uvádza, že sa podieľal na príprave 44-dňovej vojny… prial víťazstvo Azerbajdžanu. A potom pôjdem diskutovať o probléme s prezidentom Bieloruska vo formáte ODKB?“ pýtal sa vo štvrtok v parlamente podľa agentúry TASS Pašinjan a dodal, že on ani iný arménsky predstaviteľ nenavštívi Bielorusko, pokiaľ tam bude vládnuť Lukašenko.

Premiér pritom spomenul jednu z dvoch krvavých vojen, ktorú Arménsko zviedlo v posledných troch dekádach s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach. Boje v 90. rokoch skončili víťazstvom Arménov, v roku 2020 ale Azerbajdžan dobyl množstvo území a vojna skončila po 44 dňoch prímerím sprostredkovaným Ruskom.

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video

Po bleskovej vojenskej ofenzíve z minulého septembra potom Baku prevzalo nad Karabachom plnú kontrolu a väčšina z asi 120-tisíc Arménov z regiónu utiekla zo strachu pred azerbajdžanskými represiami. Arménsko vlani počas azerbajdžanskej ofenzívy v Karabachu nezasiahlo.

Odklon od Ruska

Jerevan zároveň vinil Rusko a jeho mierové jednotky, ktoré sa v oblasti rozmiestnili po vyrokovaní prímeria v roku 2020, že nedokázali Azerbajdžan pri ofenzíve zastaviť. Rusko argumentovalo tým, že jeho jednotky na zásah nemali mandát.

Pašinjan odvtedy verejne spochybňuje tradičné spojenectvo svojej krajiny s Ruskom – ktoré má na arménskom území množstvo vojenských zariadení – a začal nadväzovať užšie vzťahy so Západom.

Nikol Pašinjan / Ursula von der Leyenová / Antony Blinken / Josep Borrell / Čítajte viac Brusel prisľúbil Arménsku 270 miliónov eur, podporujú ho aj USA. Turecko dvíha varovný prst

Jerevan dal tiež už skôr najavo nespokojnosť so samotnou ODKB. Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti je vojenská aliancia vedená Moskvou, ktorej členmi sú okrem Ruska a Arménska aj Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Bielorusko.

Arménsko napríklad na začiatku mája odmietla financovať ODKB, na konci mája ani nevyslala svojho zástupcu na rokovanie ministrov obrany paktu, pripomenul denník Kommersant. Pašinjan odmietol ísť už na minuloročný summit ODKB v Minsku.

Nikol Pašinjan Čítajte viac Ďalšia krajina sa obrátila Rusku chrbtom. Z Moskvy sme sklamaní, tvrdí Arménsko

O tom, kedy Arménsko z ODKB odíde, rozhodne podľa Pašinjana vláda v Jerevane. Arménsky premiér povedal, že by zvážil zmenu postoja k odchodu z vojenského paktu, ak by sa Bielorusko ospravedlnilo alebo vystúpilo zo zoskupenia.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan (vľavo) a ruský... Foto: SITA/AP, Alexander Shcherbak
Nikol Pašinjan / Vladimir Putin / Arménsky premiér Nikol Pašinjan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin na pozadí rokovaní euroázijskej ekonomickej únie v Kremli v Moskve, 8. mája 2024

Agentúra TASS dnes poznamenala, že Lukašenko v máji navštívil Azerbajdžan aj Karabach a ponúkol Baku pomoc pri povojnovej obnove sporného regiónu.

Moskva ani Minsk zatiaľ najnovšie Pašinjanove vyhlásenia nekomentovali. Rusko však nespokojne nesie snahy Jerevanu o prehĺbenie vzťahov so Západom a tiež minuloročné rozhodnutie Arménska pripojiť sa k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý predtým vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvôli podozreniu z nezákonného odvliekania ukrajinských detí do Ruska.

Pašinjan Čítajte viac Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

Arménsko a Azerbajdžan teraz vedú rokovania o uzavretí mierovej zmluvy a pracujú na vytýčení hranice medzi oboma štátmi, ktoré v minulosti boli súčasťou Sovietskeho zväzu. Pašinjan čelí demonštráciám Arménov nespokojných s vrátením štyroch Jerevanom kontrolovaných dedín Azerbajdžanu v snahe dospieť k mierovej dohode.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #Azerbajdžan #Arménsko #Alexandr Lukašenko #Nikol Pašinjan