„Ukázalo sa, že členovia aliancie neplnia svoje zmluvné záväzky, ale plánovali vojnu proti nám s Azerbajdžanom,“ uviedol v stredu v parlamente Pašinjan podľa agentúry AP bez bližších podrobností.
„Jeden z lídrov (krajín) ODKB uvádza, že sa podieľal na príprave 44-dňovej vojny… prial víťazstvo Azerbajdžanu. A potom pôjdem diskutovať o probléme s prezidentom Bieloruska vo formáte ODKB?“ pýtal sa vo štvrtok v parlamente podľa agentúry TASS Pašinjan a dodal, že on ani iný arménsky predstaviteľ nenavštívi Bielorusko, pokiaľ tam bude vládnuť Lukašenko.
Premiér pritom spomenul jednu z dvoch krvavých vojen, ktorú Arménsko zviedlo v posledných troch dekádach s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach. Boje v 90. rokoch skončili víťazstvom Arménov, v roku 2020 ale Azerbajdžan dobyl množstvo území a vojna skončila po 44 dňoch prímerím sprostredkovaným Ruskom.
Po bleskovej vojenskej ofenzíve z minulého septembra potom Baku prevzalo nad Karabachom plnú kontrolu a väčšina z asi 120-tisíc Arménov z regiónu utiekla zo strachu pred azerbajdžanskými represiami. Arménsko vlani počas azerbajdžanskej ofenzívy v Karabachu nezasiahlo.
Odklon od Ruska
Jerevan zároveň vinil Rusko a jeho mierové jednotky, ktoré sa v oblasti rozmiestnili po vyrokovaní prímeria v roku 2020, že nedokázali Azerbajdžan pri ofenzíve zastaviť. Rusko argumentovalo tým, že jeho jednotky na zásah nemali mandát.
Pašinjan odvtedy verejne spochybňuje tradičné spojenectvo svojej krajiny s Ruskom – ktoré má na arménskom území množstvo vojenských zariadení – a začal nadväzovať užšie vzťahy so Západom.
Čítajte viac Brusel prisľúbil Arménsku 270 miliónov eur, podporujú ho aj USA. Turecko dvíha varovný prstJerevan dal tiež už skôr najavo nespokojnosť so samotnou ODKB. Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti je vojenská aliancia vedená Moskvou, ktorej členmi sú okrem Ruska a Arménska aj Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Bielorusko.
Arménsko napríklad na začiatku mája odmietla financovať ODKB, na konci mája ani nevyslala svojho zástupcu na rokovanie ministrov obrany paktu, pripomenul denník Kommersant. Pašinjan odmietol ísť už na minuloročný summit ODKB v Minsku.
Čítajte viac Ďalšia krajina sa obrátila Rusku chrbtom. Z Moskvy sme sklamaní, tvrdí ArménskoO tom, kedy Arménsko z ODKB odíde, rozhodne podľa Pašinjana vláda v Jerevane. Arménsky premiér povedal, že by zvážil zmenu postoja k odchodu z vojenského paktu, ak by sa Bielorusko ospravedlnilo alebo vystúpilo zo zoskupenia.
Agentúra TASS dnes poznamenala, že Lukašenko v máji navštívil Azerbajdžan aj Karabach a ponúkol Baku pomoc pri povojnovej obnove sporného regiónu.
Moskva ani Minsk zatiaľ najnovšie Pašinjanove vyhlásenia nekomentovali. Rusko však nespokojne nesie snahy Jerevanu o prehĺbenie vzťahov so Západom a tiež minuloročné rozhodnutie Arménska pripojiť sa k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý predtým vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvôli podozreniu z nezákonného odvliekania ukrajinských detí do Ruska.
Čítajte viac Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?Arménsko a Azerbajdžan teraz vedú rokovania o uzavretí mierovej zmluvy a pracujú na vytýčení hranice medzi oboma štátmi, ktoré v minulosti boli súčasťou Sovietskeho zväzu. Pašinjan čelí demonštráciám Arménov nespokojných s vrátením štyroch Jerevanom kontrolovaných dedín Azerbajdžanu v snahe dospieť k mierovej dohode.