Tisíce ľudí v Buenos Aires protestovali proti spornej vládnej reforme. Demonštrácie prerástli do násilia

Tisíce demonštrantov v stredu vyšli do ulíc argentínskej metropoly Buenos Aires na znak nespokojnosti s vládnym návrhom zákona, ktorý zahŕňa privatizáciu viacerých štátnych subjektov.

13.06.2024 12:24
Buenos Aires / Protesty / Foto: ,
Polícia blokuje protivládnych demonštrantov pred budovou kongresu počas ich protestu proti spornej vládnej reforme v Buenos Aires 12. júna 2024
debata

Zhromaždenie bolo zo začiatku nenásilné, neskôr popoludní však viacerí účastníci hádzali na príslušníkov bezpečnostných zložiek kamene a zápalné fľaše a zrútili bezpečnostné zátarasy v okolí argentínskeho kongresu (parlament), píše El País. Poriadková polícia použila slzotvorný plyn a gumové projektily. Zatknutých bolo najmenej 30 osôb a desiatky utrpeli zranenia.

Prezident Javier Milei demonštrantov označil za teroristov, ktorí sa usilujú o štátny prevrat, keď narúšajú normálne fungovanie argentínskeho kongresu.

Senát, horná komora kongresu, v stredu rokoval o návrhu zákona, ktorý zahŕňa privatizáciu viacerých štátom vlastnených spoločností, daňové úľavy pre veľkých investorov i reformy pracovného trhu a daní.

Senátori nakoniec návrh predbežne odobrili pomerom hlasov 37 ku 36. Ešte sa však bude hlasovať o jeho jednotlivých častiach a reformu musí odobriť aj dolná komora parlamentu predtým, než ju predložia na podpis prezidentovi. Milei uviedol, že stredajšie schválenie v senáte je víťazstvo pre obyvateľov Argentíny a prvý krok k obnove.

Argentína, voľby prezidenta, Javier Milei Čítajte viac Kráľ džungle, ktorý má štvornohých synov, ide drasticky šetriť

Ľavicová opozícia a sociálne hnutia však tento balík označujú za neoliberálny a nespravodlivý. Vláda ho už predtým musela výrazne pozmeniť, aby prešiel parlamentom.

Argentína už roky zápasí s vážnymi hospodárskymi krízami. Medziročná inflácia nedávno dosiahla takmer 290 percent.

Mieliova vláda v poslednom období zrušila tisíce pracovných miest vo verejnom sektore, znížila príspevky či ukončila sociálne programy. Finančná situácia mnohých ľudí sa tým zhoršila a budúcnosť krajiny je ohrozená. Pod hranicou chudoby žije približne 56 percent Argentínčanov, vyplýva z údajov univerzity Pontifical Catholic University of Argentina.

Javier Milei Čítajte viac Odbory v Argentíne vyhlásili generálny štrajk proti reformám prezidenta Mileia
debata chyba
Viac na túto tému: #reformy #protest #Argentína #Buenos Aires