Smrtiaca salva z ukrajinských nebies: Nezastaviteľné strely ATACMS rozkladajú ruské štíty ako nikdy predtým

Taktický balistický raketový systém ATACMS sa na Ukrajine predvádza mimoriadne úspešne. Napriek tomu, že do amerického arzenálu sa dostal začiatkom deväťdesiatych rokov a nepatrí medzi najmodernejšie zbrane armády USA, efektívne likviduje pokročilé protiliedadlové systémy S-400, ktoré boli často opisované, ako nezničiteľné.

13.06.2024 14:23
debata (315)
Ukrajinci odpaľujú taktické rakety ATACMS
Video
Video, ktoré zverejnil hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj. "ATACMS. Práca našich vojakov. Ďakujeme za vašu službu! Ďakujeme partnerom za podporu. Spolu – k víťazstvu,“ napísal v sprievodnom texte.

S obnovenými dodávkami americkej vojenskej pomoci prišli aj rakety ATACMS s doletom 160, respektíve 300 kilometrov. Kyjev má zbraň, ktorá veľmi rozšírila možnosti zasahovať ciele v ruskom tyle.

Za posledné týždne spustili Ukrajinci strelami ATACMS devastačnú smršť už niekoľkokrát. Moskva evidentne stále neprišla na to, ako predísť ničivému náletu amerických striel. Je pravda, že Rusi sú schopní trafiť počas útoku niekoľko striel, no tieto rakety prinášajú výsledky aj v malom počte. Dvojtonová strela ATACMS počas náletu rozmetá stovky menších bômb veľkosti granátu a tým priniesť ruskej protivzdušnej obrane a radarom zlé časy.

Pasca na ruské S-400

Belbek a Sevastopoľ patria medzi dôležité základne pre ruské letectvo a to, čo zostalo z čiernomorskej flotily ruského námorníctva, na okupovanom Kryme. Ukrajinská armáda sa za posledný mesiac zamerala na túto oblasť viackrát. V polovici mája vypálila na leteckú základňu Belbek 10 rakiet dlhého doletu ATACMS. Nálet spôsobil toľko škôd, v aké mohli Ukrajinci reálne dúfať. Fotografie zo zeme potvrdili zničenie radaru a dvoch odpaľovacích zariadení z batérie protivzdušnej obrany S-400 Triumf. Objavili sa správy, že rakety poškodili aj štyri bojové lietadlá na neďalekom vojenskom letisku, píše magazín Forbes.

Rusi rýchlo vymenili zničené špičkové komponenty za nové S-400. Obrancovia ale eliminovali v utorok okupantom aj čerstvo dodané batérie takmer okamžite po ich rozmiestnení. Nešpecifikovaná munícia – pravdepodobne tá istá strela M39A1 ATACMS, opätovne zasiahla systémy S-400 neďaleko Belbeku a Sevastopoľu, vysvetľuje Forbes.

ATACMS Čítajte aj Nejde len o to, čo trafia. Zničia rakety ATACMS ruskú vôľu bojovať?

„Bol vykonaný skupinový raketový úder na jeden nepriateľský protilietadlový systém S-300 blízko Belbeku a na dva protilietadlové systémy S-400 neďaleko Belbeku a Sevastopoľu,“ uviedol ukrajinský generálny štáb. „Pri útoku bolo použitých najmenej 10 rakiet ATACMS,“ informovalo Ukrajinské centrum pre obranné stratégie a dodalo, že ruskému systému protivzdušnej obrany sa nepodarilo zachytiť žiadnu z nich. Belbek sa stáva pascou na elimináciu najlepších systémom protivzdušnej obrany ruskej armády.

Ukrajinci zničili systém S-400. Ruská protivzdušná obrana sa nevie brániť
Video
Vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany (GUR) oznámila, že sa jej na okupovanom Kryme podarilo zničiť ruský protilietadlový raketový systém S-400. / Zdroj: GUR

Pri útoku na vojenské letisko Belbek bol zasiahnutý taktiež hlavný muničný sklad Krymu. Ukrajinci zničili dve ruské stíhačky MiG-31. V poškodenom sklade sa nachádzala „väčšina rakiet“ pre ruské stíhačky Su-27 a Su-30 a tiež lietadlá MiG-31, a tiež nosič balistických rakiet Kinžal, ktoré Rusko používa na útoky na Ukrajinu, tvrdí hnutie Ateš.

Odkedy dorazili strely ATACMS na Ukrajinu, stále častejšie pribúdajú správy o stratách systému S-400 za takmer miliardu dolárov. Koncom mája sa objavilo unikátne video, ktoré zachytáva priamy súboj moderných raketových zbraní. V Doneckej oblasti si to ‚rozdali‘ rakety ATACMS a ruský S-400 Triumf. Výsledok je, že ruská protivzdušná obrana neubránila samú seba.

Stíhačky, muničné sklady aj lode

Masívny útok prišiel aj v polovici apríla. Rakety ATACMS si to namierili na oblasť vojenského letiska v meste Džankoj. Podľa informácií okupanti prišli o tri batérie protivzdušnej obrany, niekoľko vrtuľníkov, cisternu s palivom, muničný sklad, dve radarové stanice, odpaľovacie zariadenie pobrežného raketového systému Bastion a o ďalšiu „cennú“ vojenskú techniku, píše denník Obozrevatel.

Následky útoku na leteckú základňu Džankoj na... Foto: Anton Geraščenko / Twitter
S-400, letecká základňa Džankoj, Krym, vojna na Ukrajine, Následky útoku na leteckú základňu Džankoj na okupovanom Kryme 17. apríla. Údajne boli zničené 3 odpaľovacie zariadenia S-400 a radar. Okrem toho boli zasiahnuté odpaľovacie zariadenia S-300 a priestory s protilietadlovými raketami, ako aj ruský personál.

Rusi utrpeli po explóziách a následnom požiari na vojenskom letisku značné straty, informuje denník Obozrevatel, ktorého zdroj tvrdí, že za spoločným útokom stojí ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) a Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Neskôr sa z miesta začali šíriť fotografie, na ktorých je zdevastovaná protivzdušná obrana Ruskej federácie.

Na ruskom vojenskom letisku v meste Džankoj na... Foto: X/FONSEJ
Džankoj Na ruskom vojenskom letisku v meste Džankoj na okupovanom ukrajinskom Kryme bola aj vrtuľníková jednotka.

Obrancovia Ukrajiny spustili 19. mája ďalší ničivý útok na okupovaný polostrov Krym. Použili pri ňom opäť americké balistické strely ATACMS. Napriek tomu, že Rusi z dvanástich zostrelili deväť, dokázali Ukrajinci potopiť v prístave Sevastopoľ ruskú raketovú loď Cyklón. Tá je schopná odpaľovať najmodernejšie ruské rakety Zirkón, informujú spravodajské telegramové kanály.

Ukrajinci rakety dostali vo verziách ako s kazetovou muníciou proti živej sile a slabo pancierovanej technike, tak aj s 250-kilogramovou náložou proti bodovým cieľom. Taká veľmi pravdepodobne zničila fregatu Cyklón, vysvetľuje český Denník N.

Cyclon, ruská raketová loď, čiernomorská flotila, Sevastopoľ Čítajte aj Ďalšia ničivá smršť rakiet ATACMS: Poslali ku dnu ruskú raketovú loď Cyklón

"Tri rakety ATACMS dopadli na prístav v Sevastopole, kde kotvila ruská malá raketová loď Cyklón. Loď sa potopila, informuje telegramový kanál ASTRA. Potopenie lode Cyklón potvrdil aj kanál Krymský vietor.

315 debata chyba
Viac na túto tému: #ruská armáda #vojna na Ukrajine #S-400 Triumf #ATACMS