Hizballáh v reakcii na smrť svojho veliteľa spustil veľký raketový a dronový útok na Izrael

Libanonské šiitske hnutie Hizballáh uskutočnilo najväčší dronový útok na izraelské ciele od začiatku vojny v Pásme Gazy, teda od 7. októbra minulého roka. S odvolaním sa na predstaviteľa hnutia o tom informovala agentúra Reuters.

13.06.2024 16:15
Hizballáh Foto: ,
Bojovníci libanonského šiitskeho hnutia Hizballáh
debata

Hizballáh podľa svojho vyhlásenia vypálil rakety a drony na celkom deväť vojenských objektov Izraela. Útok nastal deň po tom, čo židovský štát oznámil, že sa mu podarilo zneškodniť vysoko postaveného veliteľa šiitskeho hnutia.

Útok je odplatou za smrť Taliba Samího Abdalláha, citovala agentúra Reuters predstaviteľa hnutia Hizballáh. Veliteľa, známeho tiež ako „abú Talib“, Izrael označil za najvyššie postaveného člena Hizballáhu, ktorého sa mu od októbra podarilo zlikvidovať.

Hizballáh, Palestína, Pásmo Gazy, Čítajte viac Izrael zabil najvýznamnejšieho člena Hizballáhu za osem mesiacov trvania bojov

„Hizballáh pod vedením Iránu a bejrútska vláda nesú plnú zodpovednosť za rastúce násilie na izraelsko-libanonskej hranici,“ reagoval hovorca vlády izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s tým, že k zodpovednosti budú aktéri dohnaní „diplomatickou, alebo inou cestou“.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety (Archívne video)
Video

„Od začiatku tejto krízy už osem mesiacov vedieme rozhovory s Izraelom aj s Libanonom, aby napätie na hranici neprerástlo v plnohodnotnú vojnu,“ uviedol v reakcii vysoko postavený americký úradník.

Iránom podporované hnutie Hizballáh a Izrael na seba prerušovane útočia od začiatku konfliktu v Pásme Gazy, v posledných dvoch dňoch sú však útoky výrazne intenzívnejšie. Už v stredu Hizballáh uskutočnil najmenej osem podobných odvetných akcií.

Kirjat Šmona / Izrael / Libanon / Čítajte viac Hizballáh zaútočil kaťušami na Izrael. Mieril na delostrelecké pozície
debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hizballáh #dron