Wilders, Le Penová, či Salvini. Lídri ultrapravicových strán rokovali o spolupráci na úrovni EÚ. AfD nepozvali

Lídri strán z viacerých členských krajín EÚ označovaných za krajnú pravicu sa v stredu popoludní stretli v Bruseli, aby diskutovali o tom, ako po eurovoľbách posilniť pozície politickej skupiny Identita a demokracia (ID) v Európskom parlamente a získať väčší vplyv pri formovaní európskej politiky.

13.06.2024 17:40
Geert Wilders Foto: ,
Líder Strany slobody Geert Wilders
debata (5)

Na chystané stretnutie v stredu upozornil holandský denník De Telegraaf a týždenník Politico vo štvrtok priniesol niekoľko detailov z uzavretého stretnutia na 25. poschodí hotela The Hotel.

Do Bruselu zavítali víťaz holandských parlamentných volieb a líder Strany slobody (PVV) Geert Wilders, Marine Le Penová z Francúzska a líder talianskej Ligy Matteo Salvini. Podľa Politica diskutovali o rozšírení vplyvu svojho názorového spektra v EÚ, najmä na pôde europarlamentu. Pozvánku nedostali zástupcovia Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorá bola vylúčená z frakcie ID.

Šimečka: Voľby jasne vyhralo proeurópske hnutie
Video

Na trojhodinovom stretnutí bez prítomnosti médií sa však zúčastnili predstavitelia politických subjektov z Rakúska, Česka, Dánska, Portugalska a Flámska.

Salvini na sociálnej sieti X zverejnil spoločnú fotku s Le Penovou a slovami, že chcú „urobiť revolúciu v Európe“. Aj Wilders zverejnil fotografiu, a to s Le Penovou, Salvinim, predsedom strany Flámsky záujem Tomom Van Griekenom a so šéfom portugalskej populistickej strany Chega Andrém Venturom.

Novinári z Politico zistili, že reč bola aj o tom, kde zakotvia europoslanci maďarského Fideszu, ktorí po odchode z Európskej ľudovej strany (EPP) majú záujem o vstup do euroskeptickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR), a tiež či sa poslanci z AfD vrátia do frakcie ID.

Manfred Weber / Ursula von der Leyenová / Čítajte viac Ľudovci sa stali víťazmi eurovolieb. Von der Leyenová chce v EP vybudovať baštu proti extrémom zľava aj sprava

Zároveň podľa Politica existujú náznaky, že AfD – ktorá zo svojej delegácie po viacerých škandáloch vylúčila Maximiliana Kraha – by sa mohla vrátiť do skupiny dominovanej Le Penovej Národným združením (RN), ale až po predčasných voľbách vo Francúzsku.

To znamená, že by k tomu došlo až po dotvorení jednotlivých politických skupín v EP a prerozdelení kresiel a funkcií vo výboroch a delegáciách parlamentu.

Emmanuel Macron Čítajte viac Macron po prehraných eurovoľbách rozpúšťa parlament, Francúzsko čakajú nové voľby
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #krajná pravica