Irán nainštaloval nové centrifúgy v stredisku na spracovanie uránu

Irán v nedávnej dobe v rýchlosti nainštaloval ďalšie centrifúgy na obohacovanie uránu v areáli Forda a začal práce na inštalácii ďalších zariadení v podzemnom areáli v meste Natanz. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), informovala dnes agentúra Reuters.

13.06.2024 21:14
debata (2)

„Irán 9. a 10. júna informoval MAAE, že v priebehu najbližších troch až štyroch týždňov nainštaluje do druhého iránskeho podzemného zariadenia na obohacovanie uránu Fordow Fuel Enrichment Plant osem nových kaskád, z ktorých každá obsahuje 174 centrifúg IR-6,“ uvádza sa v novej správe MAAE.

Zo správy tiež vyplýva, že MAAE overila, že Irán 11. júna skutočne dokončil inštaláciu centrifúg IR-6 na dvoch kaskádach v bloku 1 v stredisku na spracovanie uránu. Ide o jeden z najmodernejších druhov centrifúg, ktoré má Irán k dispozícii.

Agentúra Reuters v stredu uviedla, že Irán podľa diplomatov reaguje rozšírením kapacity vo svojich dvoch podzemných zariadeniach na obohacovanie uránu vo Forde a Natanze na rezolúciu rady Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá proti nemu bola prijatá minulý týždeň. Ale eskalácia nie je taká veľká, ako sa mnohí obávali, uvádza Reuters.

Západné krajiny Irán dlhodobo podozrievajú, že má v úmysle vyrobiť jadrovú zbraň, čo Teherán odmieta a tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne mierové využitie. Zároveň však podľa MAAE nespolupracuje, ako by mal, a nie je tak jasné, či zverejnil všetky informácie o svojom jadrovom programe.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán