Súmrak vojny budúcnosti či hračkárstvo na fronte: Na Ukrajine prebehla prvá bitka robotov

Vojna Ruska proti Ukrajine naservírovala obraz vojny, aký sme doposiaľ nikdy nezaznamenali. Na fronte stále spĺňajú mimoriadne dôležitú úlohu tanky, letectvo či delostrelectvo. Ale 'tradičné' zbrane, generáli a hlavne bojovníci v prvej línii, zápasia s novými výzvami moderného konfliktu. Obrancovia Ukrajiny pokračujú v tom, čo im prináša mimoriadne úspechy. Bojujúce strany efektívne využívajú nízkonákladové bezposádkové alternatívy tradičných bojových systémov. Drony zaplnili oblohu či more a vozidlá bez posádky mieria do predných línií aj na súši. Zohrajú významnú rolu v budúcich vojnách?

14.06.2024 14:30
debata (6)
Vojna bez ľudí. Ukrajinské letecké drony ničia ruské pozemné
Video
Ruská vojna proti Ukrajine je aj technologický konflikt. Ukrajinské bezpilotné stroje ničia ruské pozemné drony. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinských inžinierov netreba podceňovať. Kyjev bol ešte pred vojnou centrom high-tech startupov a má značné odborné znalosti v oblasti automatizácie. Krajina nastavila tempo robotiky na fronte. V Čiernom mori im stačila najmä flotila bezpilotných člnov na prelomenie blokády a dokázali spôsobiť ruskej Čiernomorskej flotile ťažké straty. Ich bezpilotné drony spôsobujú zmätok na bojisku a rovnako aj v ruských rafinériách a vojenských základniach a to stovky kilometrov za ukrajinskými hranicami. Ukrajinci nachádzajú stále ďalšie kreatívne riešenia.

Zatiaľ čo vzdušné drony sú na bojisku všadeprítomné, pozemné roboty napredujú pomaly. História si však zapamätá marec 2024, kedy sa blízko mesta Pokrovsk odohrala jedna z prvých bitiek robotov – bez prítomnosti ľudí, píše v piatok portál iDNES.cz.

Vojna spustila masívnu výrobu dronov na Ukrajine

Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony

Fotogaléria
Ukrajinskí vojaci spúšťajú dron na ruské...
Ukrajinskí vojaci s dronom neďaleko Avdejevky v...
+16Ukrajinský vojak neďaleko Bachmutu kontroluje...

Ukrajinský prieskumný dron v skorých ranných hodinách zbadal dve menšie vozidlá, ozbrojené guľometmi. Jeden guľomet bol dokonca zo sovietskych čias. Ruské roboty vyrazili do útoku, samozrejme riadené ľuďmi na diaľku. Ukrajinci odpovedali svojimi štyrmi bojovými bezpilotnými lietadlami a z ruských strojov narobili šrot.

Avšak nebola jediná. Správy bojujúcich strojov bez ľudí pribúda. Nedávno poslali okupanti blízko Avdijivky päť minitankov s vežou a ozbrojené granátometmi. Bola to ako tanková ofenzíva v hračkárstve, píše iDNES.cz. Ďalší prípad bol zaznamenaný tiež blízko Avdijivky. Ukrajinský robot zlikvidoval ruského pozemného robota, ktorý viezol zásoby munície vojakom do prvej línie. Robota obrancov dokonca navádzal letecký dron. Išlo tak o vôbec prvú bitku pozemných strojov bez ľudskej posádky na fronte.

Brave1, bojový robot, D-21–11, vojna na Ukrajine Čítajte aj Početná prevaha Rusov? Ukrajina mobilizuje armádu robotov

Prvé mesiace ruskej agresie sa Kyjev prioritne zameral na výrobu a zefektívnenie leteckých dronov. Za ten čas sa stali mimoriadnou súčasťou ukrajinskej armády. Podľa ruského blogera Svjatoslava Golikova sú drony hlavným faktorom boja na Ukrajine, napísal na Telegrame. Golikov tvrdí, že Rusi zbytočne pokračujú v nasadzovaní svojich vojakov bez dostatočného predchádzajúceho výcviku. Počet pridelených ukrajinských dronov (3–4 kusy) na jedného ruského vojaka a na jeden tank, alebo bojové vozidlo pechoty/obrnený transportér (6–10 kusov). Počty dokazujú radikálnu prevahu ukrajinskej armády nielen v počte dronov, ale aj ich operátorov.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ruský bloger upozorňuje na prevahu ukrajinských dronov na bojisku

„Drony na fronte nie sú horšie ako delostrelectvo a v niektorých prípadoch sú dokonca účinnejšie, pretože dokážu presnejšie zasiahnuť cieľ. Len za posledný týždeň zasiahli 43 ruských tankov, 90 zbraní a 133 nákladných áut,“ napísal na Telegrame Mychajlo Fedorov, minister pre digitálnu transformáciu a expert na drony. Ukrajinci vynovujú útočné drony aj umelou inteligenciou, teda s automatickým rozpoznávaním cieľa, ktorý nevyžaduje ľudského pilota a autonómne zaútočí na nepriateľa.

Útok autonómneho dronu - nová technológia zlikvidovala ruský tank
Video
Video od ukrajinského dobrovoľníka Serhiiho Sternenka zverejnené 20. marca demonštruje novú technológiu - útočný dron s automatickým rozpoznávaním cieľa, ktorý nevyžaduje ľudského pilota. / Zdroj: Twitter / Serhii Sternenko

Výrazne je počuť o ukrajinských námorných dronoch, ktoré priniesli ruskej Čiernomorskej flotile ťažké dni. Šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Vasyl Maľuk uviedol, že Ukrajinci po novom vyzbrojili námorné drony Sea Baby raketometom Grad. SBU podľa neho takto vybavené bezposádkové plavidlá použila prvýkrát vlani v decembri. Server The Kyiv Independent zdieľal video, ktoré údajne zachytáva útok námorného dronu vybaveného raketometom.

"Hunter, "brigádny generál z ukrajinskej...
Nový dron Sea Baby „Avdiivka“ počas prezentácie...
+4Nový dron Sea Baby „Avdiivka“ počas prezentácie...

Sú pozemné drony budúcnosť vojny?

Prichádzajú ďalšie roboty určené na pozemný boj. Organizácia United24 dávnejšie oznámila, že dostala do sériovej výroby viaceré typy vojenských pozemných robotov. Uviedla, že po dlhom výberovom konaní nakúpi stovky špecializovaných robotov pre úlohy vrátane boja, logistiky, kladenia mín a odmínovania. Takéto roboty sme mali predtým možnosť vidieť len v malom meradle. Teraz to môže signalizovať veľký posun, píše portál Forbes.

Roboty pochádzajú z ukrajinskej platformy Brave1, technologického klastra, ktorý spolupracuje s obranným priemyslom. Prináša nové nápady a spája ich s potenciálnymi investormi. Platforma tvrdí, že sa pozreli na približne 140 konceptov UGV (bezpilotné pozemné vozidlá) , z ktorých 50 bolo testovaných v reálnych bojových podmienkach. Z nich 14 bolo schválených, uvádza Forbes.

„Naším hlavným cieľom je minimalizovať ľudskú účasť na bojisku,“ povedala pre magazín Focus Nataliia Kušnerská, prevádzková riaditeľka Brave1. „Toto zachráni životy a zdravie ukrajinských vojakov… Pozemné robotické systémy nastolia ďalšiu zmenu hry tejto vojny. Toto je naša asymetrická odpoveď na početnú prevahu nepriateľa,“ dodala.

Bolo odhalených niekoľko detailov o tom, aké roboty sa vyrábajú a aká bude ich úloha. Niekoľko predchádzajúcich videí na sociálnych sieťach ukazujú už nasadené bojové roboty. Patrí medzi ne jeden z kamikadze UGV, ktorý likviduje most pomocou demolačnej nálože. V ďalšom videu UGV ťahá dlhý reťazec prepojených protitankových mín TM-62, aby ich umiestnil do cesty ruského postupu, bez toho, aby vystavil sapérov nepriateľskej paľb­e.

V januári Mychajlo Fedorov, minister pre digitálnu transformáciu a expert na drony, predstavil D-21–11 z Brave1. Jedná sa o robustnú štvorkolesovú platformu s vežou, na ktorej je namontovaný guľomet. Robota opisuje ako vhodného na prieskumné, obranné a útočné operácie. Bez veže môže fungovať ako nosič nákladu.

Ratel S, prvýkrát videný vlani v októbri, je menší kolesový robot, ktorý môže buď položiť protitankové míny, alebo slúžiť ako kamikaze robot. Má tichý elektrický motor a dosah približne päť kilometrov. Pri rýchlosti až 24 kilometrov za hodinu odnesie 35-kilogramový náklad. Väčší Ratel M je nákladný nosič s kapacitou 250 kilogramov, ktorý sa už používa na prepravu zásob na frontové pozície. Videá ukazujú testy tohto typu robota na evakuáciu zranených.

Nie všetky systémy sú roboti v tradičnom slova zmysle. Jedným zo zariadení predstavený vo vyhlásení United24 je diaľkovo ovládaný guľomet. Tieto zariadenia boli už predtým spozorované. Na videu z mája minulého roka, používa operátor herný ovládač, pomocou ktorého strieľa na cieľ. Nové zbrane vyzerajú ako významný upgrade, chránené pancierovým plášťom pre guľomet a kompaktnými, nastaviteľnými nohami. Izraelský Smash Hopper je komerčná verzia tejto technológie, ale pointou United24 je ponúkať nízkonákladové domáce riešenia, píše portál Forbes.

Pozemné roboty histórie

Vojenské roboty, ovládané na diaľku, sú známe ako Uncrewed Ground Vehicles (bezpilotné pozemné vozidlá) alebo UGV. Majú za sebou dlhú históriu a začalo sa s nimi experimentovať už v období druhej svetovej vojny. Rusi nasadili svoje Teletanky pri invázii na Fínsko v roku 1939 – 40. Snažili sa ich využiť proti opevneniam, ktoré boli nebezpečné pre pechotu a vo výzbroji mali plameňomet. Neexistovala žiadna kamera, takže operátor musel mať tank na dohľad. Projekt bol po niekoľkých mesiacoch ukončený, lebo boli nespoľahlivé.

Nemecko nasadilo Goliáša „pásové mínové vozidlo“, miniatúrny tank nesúci 60 kilogramov trhaviny na kamikadze útok. Nemci sa ale obávali rádiovej interferencie a straty signálu, preto k nemu viedol dlhý drôt. Bolo vytvorených niekoľko tisíc kusov, ale opäť neboli efektívne.

Americká armáda s UGV experimentovala desaťročia, ale nikdy ich nepoužila v boji. Robot SWORDS/Talon bol poslaný do Iraku v roku 2008, ale nikdy nebol nasadený. Rusi sa snažili zapojiť do boja roboty Uran-9 v Sýrii v roku 2018, ale ukázali sa ako neefektívne. Opäť zlyhala komunikácia, vysvetľuje Forbes.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #robot #ruská armáda #vojna na Ukrajine #vojenské drony