Zomrel československý veterán 2. svetovej vojny Strasser. Bol ešte na oslavách vylodenia

Vo veku 97 rokov zomrel v pondelok (10.6.) jeden z posledných československých vojnových veteránov druhej svetovej vojny Charles Gad Strasser, ktorý bol priamym účastníkom bojov o Dunkerque. Minulý týždeň sa ešte vo Francúzsku zúčastnil na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii. Správu o jeho úmrtí prinieslo v piatok české ministerstvo obrany

14.06.2024 14:24
Normandia / Vylodenie / Foto: ,
debata

„Ministerstvo obrany malo tú česť Strassera krátko pred jeho smrťou dopraviť a odprevadiť na oslavu 80 rokov vylodenia v Normandii, ktorá sa konala 6. júna 2024 a ktorú si naozaj užil, a to v spoločnosti ďalšieho veterána, tentokrát z RAF, Jiřího Kafku,“ uviedol rezort.

Zelenskyj na oslavách vylodenia v Normandii
Video

Strasser sa na oslavách stretol aj s ďalšími veteránmi zo Spojených štátov či Veľkej Británie. Na ceste domov ho podľa ministerstva sprevádzal aj český prezident Petr Pavel.

Strasser sa narodil na území Palestíny, avšak krátko nato sa jeho rodina presťahovala do Československa, odkiaľ pochádzal jeho otec. Keďže pochádzal zo židovskej rodiny, v roku 1938 z krajiny utiekli do Veľkej Británie. Po dokončení strednej školy tam Strasser vstúpil dobrovoľne do československej armády. Bol pridelený k jednotke obliehajúcej Dunkerque.

Po skončení vojny pôsobil v československej delegácii pri norimberskom súdnom tribunále. Osem mesiacov tam spracovával dokumenty potrebné na prevoz zajatých dôstojníkov SS do Československa a Poľska, kde mali byť za svoje činy súdení. Ako podotkol rezort obrany, takmer denne sa pri tejto práci stretával s nacistickými dôstojníkmi.

Po ukončení práce v Norimbergu sa vrátil naspäť do Anglicka, kde sa neskôr stal profesionálnym fotografom a venoval sa tiež charite. Práve za túto činnosť ho britská kráľovná Alžbeta II. v roku 2000 vyznamenala Radom britského impéria. Okrem toho bol držiteľom mnohých ďalších ocenení.

debata chyba
Viac na túto tému: #druhá svetová vojna #veteráni #vylodenie v Normandii