Putin nadiktoval štyri podmienky pre začiatok rokovaní s Ukrajinou. Rozpráva ako Hitler, myslí si Zelenskyj

Ruský prezident Vladimir Putin podľa agentúry TASS označil stiahnutie ukrajinských vojakov z východu a juhu Ukrajiny za podmienku pre rozhovory s Kyjevom. Ukrajinské jednotky musia podľa šéfa Kremľa opustiť Doneckú, Luhanskú, Chersonskú aj Záporožskú oblasť, teda regióny, ktoré Rusko čiastočne okupuje. Akonáhle Kyjev začne vojská sťahovať a zaviaže sa nevstúpiť do NATO, Moskva preruší paľbu a bude pripravená na rokovanie, cituje TASS ruského vodcu. Putinove podmienky nie sú serióznym pokusom o nájdenie dohody na zmierenie, povedal poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

14.06.2024 15:15 , aktualizované: 19:27
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (232)

Putin sa dnes k možnosti rokovania s Ukrajinou vyjadril na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničia, urobil tak krátko pred začiatkom medzinárodného summitu o mieri na Ukrajine, ktorý sa bude cez víkend konať vo Švajčiarsku, a očakáva sa na ňom účasť deviatich desiatok krajín a organizácií.

Moskva naňho pozvaná nebola. Cieľom stretnutia je okrem iného nájsť spôsob, ako v budúcnosti do mierového procesu zapojiť obe strany.

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video

Ukrajina sa bráni ruskej vojenskej agresii už 842 dní a invázne sily ovládajú približne pätinu ukrajinského územia – časti Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktoré však nemajú pod kontrolou celé. Okrem toho Moskva v roku 2014 anektovala v rozpore s medzinárodným právom ukrajinský polostrov Krym.

Ukrajinský vojak „Borčik“ obsluhuje...
Ukrajinský vojak „Manul“ zapína samovražedný...
+7Ukrajinský vojak „Korsar“ obsluhuje...

„Ukrajinské vojská musia byť úplne stiahnuté z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Upozorňujem: z celého územia týchto oblastí v ich administratívnych hraniciach,“ vyhlásil šéf Kremľa, pričom v prvých dvoch prípadoch použil termíny, ktoré Moskva používa pre ukrajinskú Doneckú a Luhanskú oblasť.

Takzvaná Donecká ľudová republika (DNR) a Luhanská ľudová republika (LNR) sú medzinárodne neuznané proruské separatistické útvary, ktoré Moskva najprv podporovala a po rozsiahlej invázii na Ukrajinu sa ich rozhodla anektovať.

Štyri podmienky

Podľa TASS šéf Kremľa stanovil celkom štyri podmienky pre rokovania s Ukrajinou: okrem stiahnutia ukrajinských vojakov zo štyroch ukrajinských oblastí a formálneho sľubu Kyjeva nevstúpiť do NATO Moskva požaduje aj neutrálny a bezjadrový status Ukrajiny a zrušenie všetkých západných sankcií proti Rusku.

Podľa agentúry AP spomenul Putin aj obmedzenie ukrajinských ozbrojených síl a ochranu záujmov rusky hovoriaceho obyvateľstva krajiny.

„Je absurdné, aby sa Putin, ktorý spolu so svojimi komplicmi naplánoval, pripravil a uskutočnil najväčšiu ozbrojenú agresiu v Európe od druhej svetovej vojny, prezentoval ako mierotvorca,“ uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.

Americký minister obrany Lloyd Austin vyhlásil, že Putin nie je v pozícii, aby mohol Ukrajine „diktovať“ podmienky na ukončenie vojny. Podľa neho sa v blízkej budúcnosti zároveň neočakáva rozšírenie NATO.

Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg tvrdí, že podľa Putinovho návrhu, ktorý nebol vypracovaný „v dobrej viere“, by sa Ukrajinci mali vzdať „podstatne väčšieho územia, než aké Rusko doposiaľ dokázalo obsadiť“.

Podoljak v reakcii na sieti X napísal, že Moskva neprišla so žiadnymi novými „mierovými návrhmi“. „Vyslovil iba ‚štandardnú agresorskú zostavu‘, ktorá zaznela už mnohokrát,“ napísal prezidentský poradca.

„Návrh Ruska vyzerá takto: 1. Dajte nám svoje územia. 2. Vzdajte sa svojej suverenity… 3. Zostaňte nechránení (žiadne členstvo v alianciách). 4. Zrušte (spolu so západnými krajinami) všetky sankcie úplne a hneď, aby sme mohli naplniť našu militarizovanú ekonomiku a viac investovať do informačných provokácií po celom svete. 5. Urýchlene napravme ‚nie/zlyhanie‘ Ruska na úkor Ukrajiny,“ dodal Podoljak, podľa ktorého Rusko v skutočnosti vojnu ukončiť nechce.

Agentúra Reuters poznamenala, že Putinove podmienky sú úplne v rozpore s tým, čo požaduje Ukrajina. Kyjev už skôr uviedol, že mier môže byť založený iba na úplnom stiahnutí ruských inváznych síl z ukrajinského územia a na obnovení ukrajinskej celistvosti.

Aj agentúra AP píše, že podmienky Moskvy budú pre Ukrajinu neprijateľné a pripomína okrem iného jej zámer vstúpiť do NATO. Putinovo vyjadrenie predstavuje moment, kedy jasne stanovil svoje podmienky na ukončenie vojny, ale neobsahuje žiadne nové požiadavky. Kremeľ už skôr uviedol, že Kyjev by mal uznať ruské územné zisky a upustiť od svojej snahy o vstup do NATO.

Brave1, bojový robot, D-21–11, vojna na Ukrajine Čítajte viac Súmrak vojny budúcnosti či hračkárstvo na fronte: Na Ukrajine prebehla prvá bitka robotov

Putin, na ktorého príkaz pred viac ako dvoma rokmi Rusko rozpútalo najväčší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, počas svojho dnešného rokovania s predstaviteľmi ruskej diplomacie tiež povedal, že sa svet priblížil k bodu, odkiaľ niet návratu.

K súčasnému mimoriadne nebezpečnému stavu podľa neho viedol egoizmus a arogancie západných štátov. Šéf Kremľa podľa agentúry Reuters tiež vyhlásil, že súčasný západný model globálnej bezpečnosti sa zrútil a treba nájsť spôsob, ako spolupracovať s Ruskom. Podľa Putina je vraj čas diskutovať o novom systéme bezpečnosti, Rusko je podľa jeho slov otvorenej diskusii so všetkými, vrátane NATO.

Zelenskyj: Putinove podmienky na prímerie sú ultimátami, rozpráva ako Hitler

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok odmietol podmienky šéfa Kremľa Vladimira Putina na okamžité prímerie na Ukrajine a začiatok rokovaní o ukončení vojny. Označil ich za ultimáta a Putinove návrhy prirovnal k politike nacistického vodcu Adolfa Hitlera. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Tieto posolstvá sú ultimátami. Putin ide rovnakou cestou (ako Hitler),“ povedal Zelenskyj v rozhovore pre taliansku spravodajskú televíziu Sky TG24.

Podľa Zelenského nemožno Putinovým vyhláseniam veriť. Naopak, Zelenskyj je presvedčený, že Putin sa neuspokojí so zabratím štyroch ukrajinských oblastí a svoje požiadavky bude stupňovať, ako to bolo v prípade nacistického vodcu. „Dnes už hovorí o štyroch oblastiach, predtým to bol (len) Krym a Donbas,“ dodal.

232 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine