Blízky spojenec populistického premiéra zložil prezidentskú prísahu, píše o Pellegrinim agentúra AP

V Bratislave v sobotu zložil prísahu nový slovenský prezident Peter Pellegrini. O inaugurácii informovala napríklad aj americká agentúra AP, ktorá pripomína, že Pellegrini je „blízky spojenec populistického premiéra" Roberta Fica.

15.06.2024 17:45
debata (3)
Český prezident Miloš Zeman o inaugurácii Petra Pellegriniho
Video

Agentúra tiež poznamenáva, že Pellegriniho víťazstvo v aprílových prezidentských voľbách upevnilo Ficovu moc, pretože jemu a jeho spojencom umožnilo kontrolovať hlavné strategické posty. Ficova strana Smer vyhrala septembrové parlamentné voľby na proruskej a protiamerickej platforme a kritici sa obávajú, že Slovensko pod jeho vedením opustí svoj prozápadný kurz a bude nasledovať smerovanie Maďarska pod vedením populistického premiéra Viktora Orbána, konštatuje AP. Ako tiež uviedla, Pellegrini, ktorého strana Hlas je súčasťou vládnej koalície, nikdy nespochybňoval Ficovu politiku.

Zľava: Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová a...
Prezident SR Peter Pellegrini (vpravo) počas...
+93Návštevníci prehliadky Čestnej stráže na...
PREZIDENT: Rozlúèková návšteva prezidenta ÈR v SR Čítajte viac Zeman upozornil, že Pellegrini nemôže byť prezidentom páchateľa atentátu na Fica

AP vyzdvihla, že Pellegrini počas inaugurácie vyzval na národnú jednotu, pričom citovala jeho vyhlásenie: „Sme jeden národ, jedno spoločenstvo, jedno Slovensko“. Poukázala aj na to, že sa ceremónia uskutočnila za prísnych bezpečnostných opatrení po májovom atentáte na premiéra Fica.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Pellegrini prevzal palác: Múr pokropený krvou musíme zbúrať, sme jedno Slovensko (online)

Podľa agentúry AFP sa analytici domnievajú, že pre nového prezidenta bude ťažké ostať apolitický, hoci sa k tomu po svojom zvolení zaviazal.

Pellegrini: Moje hodnoty ako prezidenta sú štát, národ, rodina a človek
Video
SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX Čítajte viac Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

Podľa agentúry DPA sa slovenská opozícia obáva, že vládna koalícia bude po Pellegriniho nástupe do prezidentskej funkcie schopná ľahšie presadiť svoje kontroverzné plány, napríklad zmeny vo verejnoprávnom rozhlase a televízii. DPA však podobne ako ďalšie zahraničné médiá upozorňuje, že slovenský prezident má prevažne reprezentatívne úlohy. Môže síce vetovať zákony, jeho veto však môže prehlasovať parlament.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #inaugurácia prezidenta Petra Pellegriniho